11 beneficjantów minigrantów ArcelorMittal Poland – Na rzecz Nowej Huty i Krakowa
Dodane przez Administrator dnia 30/08/2019 20:11:52
W maju ArcelorMittal Poland oraz Miasto Kraków zaprosili przedstawicieli organizacji pozarządowych do udziału w programie grantowym „Działamy lokalnie”. Do konkursu zostały zaproszone stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie socjalne oraz grupy nieformalne, które działają na rzecz mieszkańców miasta. Organizacje miały za zadanie zaprezentować swoją działalność na rzecz Krakowa oraz przedstawić projekt skierowany do jej mieszkańców w ramach obszarów: ekologia, zdrowie, bezpieczeństwo, edukacja. Na cały projekt ArcelorMittal Poland przeznaczył 100 000 zł. Kwota została podzielona na 11 wybranych projektów, które zostaną zrealizowane do końca listopada tego roku. Pierwsze projekty są – dzięki wsparciu ArcelorMittal Poland – już realizowane.
KOMBINATOR TWÓRCZY
Ten projekt został zgłoszony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty.
Pod hasłem „Kombinator Twórczy” kryje się cykl spotkań warsztatowych o charakterze praktycznych zajęć. Prowadzone będą jesienią i mają one na celu rozwijać umiejętności manualne dzieci w wieku szkolnym. Obejmą spotkania z rzemiosłem, rękodziełem, pracę specjalistycznymi narzędziami i przyborami oraz poznawanie nietypowych lub niedostępnych dla dzieci technik twórczych.
Projekt przewiduje trzy spotkania odbywające się z częstotliwością raz w miesiącu (wrzesień-listopad), każde z innym artystą lub rzemieślnikiem. Będą one poświęcone takim naturalnym materiałom, jak drewno, tkanina i papier. Spotkania z ekspertami mają wzbogacić część praktyczną, warsztatową o wiedzę ekologiczną, dotyczącą poszczególnych materiałów wykorzystywanych w czasie warsztatów oraz o wiedzę na temat natury, współpracy z nią i świadomości ekologicznej.
Spotkania będą odbywać się w Klubie Krzesławice Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta i nawiązują również do tego dawnego osiedla, w którym nadal zachowała się zabudowa wiejska, z drewnianymi domami. Są one żywym źródłem wiedzy etnograficznej, a tym samym wiedzy o materiałach z jakich korzystano w tradycyjnym rzemiośle i twórczości artystów ludowych, z których dzieci będą korzystać podczas warsztatów. Projekt „Kombinator Twórczy” nawiązuje do tradycji projektów ekologicznych, takich jak Kreatywne eko podróże wzdłuż Dłubni i jej zielonych okolic na terenie Krzesławic.
Podsumowaniem będzie impreza finałowa z prezentacją prac uczestników warsztatów oraz drobnym poczęstunkiem.
Zajęcia są bezpłatne. Do udziału zapraszamy uczniów szkół podstawowych zainteresowanych działaniami manualnymi.
Zgłoszenia – w Klubie Krzesławice ul. Wańkowicza 17, tel. 12 64480 06, 504 419 195 lub krzeslawice@krakownh.pl.
Więcej informacji na www.przyjacielenowejhuty.pl
EKO WYPRAWA ŚLADEM ŻYWNOŚCI
Kolejnym projektem, który zyskał wsparcie ArcelorMittal Poland w ramach minigrantów „Działamy lokalnie” jest Eko Wyprawa śladem żywności. To projekt edukacyjno-ekologiczny skierowany do uczniów szkół podstawowych z Krakowa. Został on skonstruowany w myśl zasady nauka przez doświadczenie. W jego ramach przeprowadzone zostaną zajęcia edukacyjne dla uczniów. Będą one miały formę warsztatów, (gra terenowa, warsztaty pt. ,,Szanuję, nie marnuję”, warsztaty kulinarne) oraz wizyta studyjna w Banku Żywności w Krakowie. Działania te mają pokazać uczniom co dzieje się z niesprzedaną żywnością oraz w jaki sposób może ona posłużyć innym potrzebującym. Dodatkowo uczniowie dowiedzą się co robić, aby nie marnować żywności oraz podzielą się wiedzą ze społecznością lokalną.
Celem projektu jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problem marnowania żywności oraz kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i konsumenckich.
Projekt skierowany jest do uczniów krakowskich szkół podstawowych, klas III–VI.
Realizowany będzie od września do listopada 2019 roku.
Zgłoszenia – do 20 września 2019 na adres: Justyna Liptak (justyna.liptak@bzkrakow.pl), Angelika Knop (angelika.knop@bzkrakow.pl).
SENIOR ZA KIEROWNICĄ
Program minigrantów stalowej firmy obejmuje szerokie grupy lokalnej społeczności. Wśród wybranych do realizacji znalazła się również propozycja dla seniorów. To projekt Stowarzyszenia Lajkonik „Senior za kierownicą”, a w jego ramach – bezpłatne warsztaty dla osób starszych przypominające zasady ruchu drogowego wzbogacone o badanie sprawności psychofizycznej, ćwiczenia z pierwszej pomocy itp.
Stowarzyszenie Lajkonik organizuje te warsztaty przy wsparciu Małopolskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Kształcących Kierowców.
Zgłoszenia (do wyczerpania miejsc) u organizatorów:
Lajkonik” – Danuta Sanetra, tel. 695 182 810, danutasanetra@interia.pl
„MSNKK” – Tadeusz Szewczyk, tel. 505 107 333.