50 LAT ZE „STYLOWĄ”
Dodane przez Administrator dnia 27/07/2006 17:56:53
Szampanem, występem aktorów Teatru Ludowego i dancingiem świętowała swoje 50-lecie restauracja „Stylowa” – historyczny już, i coraz częściej odwiedzany także przez turystów zagranicznych, nowohucki lokal gastronomiczny w al. Róż. W jubileuszowym spotkaniu udział wzięli m. in. radny Miasta Krakowa Maciej Twaróg, dyrektor Ośrodka Kultury im. Norwida Danuta Szymońska, kierownik nowohuckiego oddziału Muzeum Historycznego M. Krakowa Leszek J. Sibila, dyrektor i dyrygent Orkiestry Dętej Mittal Steel Poland Marek Seyfried, nowohucki reżyser Jerzy Ridan, redaktor naczelny „Głosu-Tygodnika Nowohuckiego” Jan L. Franczyk, nowohucki animator kultury Henryk Kazimierski, przedstawiciele władz miasta i Rady Dzielnicy XVIII oraz licznie grono byłych pracowników i sympatyków „Stylowej”.
Treść rozszerzona
Jubileuszowa uroczystość odbyła się w sobotę, 22 lipca br. Na uroczysty wieczór wspomnień przy muzyce i lampce szampana zebranych gości zaprosiły szefowe „Stylowej”, panie Leona Michałek i Stanisława Olchawa. Zanim jednak sięgnięto po szampana na scenie pojawili się aktorzy Teatru Ludowego, którzy bawili słowem, piosenką i tańcem. Rej wodził Krzysztof Górecki, któremu towarzyszyli Anna Grabińska, Jan Nosal i Piotr Piecha. Wreszcie aktorzy mogli odetchnąć, bo na sali pojawił się Jerzy Ridan, a wraz z nim jego ekipa techniczna, która błyskawicznie zamontowała przenośny ekran i zebrani przenieśli się w połowę lat siedemdziesiątych. Zobaczyliśmy film Bronisława Cieślaka z roku 1974 „O Nowej to Hucie”. Co ciekawe, kilku z obecnych na sali gości rozpoznało się na filmie. Tyle, że byli wtedy młodzi o… 30 lat!
„Stylowa” nie była najstarszym lokalem gastronomicznym na obecnym terenie Nowej Huty. Pierwszą karczmą w Bieńczycach był lokal „Pod Buciorami”, z przełomu XIX i XX wieku, będący własnością Franciszka Ptaka, a potem Róży Rajterki. W latach między wojennych w Mogile (przy obecnej ul. Klasztornej) istniała restauracja Staszczyszyna, a po II wojnie światowej Bar Mogilski. Pierwsza nowohucka restauracja powstała 12 kwietnia 1951 r. Posiadała 400 miejsc i wydawała 2 tysiące posiłków dziennie. Prowadzona była przez Centralny Zarząd Przemysłu Gastronomicznego. 15 stycznia 1952 r. otwarty został „Gigant” na os. Willowym, w 1955 r. uruchomiono „Arkadię” na os. Centrum B, a w roku 1956 „Stylową” na os. Centrum C. W „Stylowej” od początku wprowadzono dancingi.
Jak nam powiedziała Stanisława Olchawa, po gruntownym remoncie „Stylowej”, który miał miejsce kilka lat temu, w wystroju restauracji nawiązano do pierwotnego wyglądu lokalu. Dziś restauracja coraz częściej odwiedzana jest przez zagranicznych turystów. W ostatnich miesiącach „Stylowa” gościła turystów m. in. z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Danii i Szwecji.
O historii „Stylowej”, a także o jej aktualnej ofercie gastronomicznej będzie można wkrótce poczytać na specjalnej internetowej stronie www. Taki prezent dla najsławniejszej nowohuckiej restauracji obiecała dyrektor Danuta Szymońska. Stronę mają wykonać uczestnicy unijnego programu Equal, realizowanego przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. I w ten sposób tradycja spotka się z nowoczesnością.
(f)
Redakcja „Głosu-Tygodnika Nowohuckiego” życzy „Stylowej” kolejnych 50 pomyślnych lat.
Więcej zdjęć zobacz w fotogalerii.