7 grudnia br. po raz pierwszy w Teatrze Łaźnia Nowa – Wieloryb The Globe
Dodane przez Administrator dnia 02/12/2016 12:23:38
Przed nami niecodzienna premiera i niecodzienny spektakl. „Wieloryb the Globe” to tekst Matusza Pakuły dedykowany Krzysztofowi Globiszowi. Po udarze mózgu aktor powrócił na scenę rolą w przedstawieniu Podopieczni w reżyserii Pawła Miśkiewicza w Narodowym Starym Teatrze. Krzysztof Globisz wciąż jest w trakcie rehabilitacji, dzięki której stopniowo pokonuje paraliż i afazję.
Krzysztof Globisz jako tytułowy WIELORYB – wielki płetwal wyrzucony na brzeg oceanu. Zuzanna Skolias i Marta Ledwoń jako działaczki Greenpeace’u, które próbują go ratować, polewają go wodą i śpiewają mu piosenki. Ale kto tu komu i w czym pomoże, to się jeszcze okaże. Tekst wielokrotnie nagradzanego Mateusza Pakuły to sztuka o empatii, o wychodzeniu z choroby i niesieniu pomocy, o słowach i o tym, czego słowa nie są w stanie powiedzieć, o sile muzyki i jej uzdrawiającej mocy, o czułości, rodzeniu dzieci, o granicach wyobraźni.
Eva Rysová była asystentką Globisza przy dyplomie Elektra rocznika aktorskiego Zuzanny Skolias
i Marty Ledwoń – aktorek grających teraz w spektaklu Wieloryb the Globe. Globisz był ich nauczycielem i mistrzem. Tamta praca z nim podczas studiów stanowi dla nich do tej pory ważny punkt odniesienia. Eva mówi, że gdyby nie spotkała Globisza na swojej drodze, być może nie zostałaby reżyserką teatralną.
Teraz są teamem artystycznym. Kiedy tylko nadarza się okazja, pracują razem. Odkąd Krzysztof Globisz zachorował, myśleli, co dla niego zrobić. Od kiedy okazało się, że Globisz powoli, ale sukcesywnie, wychodzi z paraliżu i afazji, że się nie poddaje, że rehabilitacja przynosi sukcesy; wiedzieli, że to musi być spektakl, i że Globisz musi w nim zagrać.
- Dotarła do nas dobra wiadomość, że Krzysztof dostał równolegle inną propozycję zagrania w „Podopiecznych” w Starym Teatrze, i że ją przyjął. Wiedzieliśmy, że będziemy musieli pokonać różne przeszkody, mieliśmy świadomość, że mogą paść oskarżenia, że żerujemy na jego chorobie. Długo przymierzałem się do pisania tego tekstu i długo go pisałem – mówi Mateusz Pakuła.
Wszystkie te zewnętrzne bariery i znaki zapytania przestały być istotne wobec zetknięcia z Globiszem. Kluczowa dla całego procesu była jego reakcja – pozytywna, entuzjastyczna – pomysł Mateusza Pakuły bardzo mu się spodobał.
On zawsze był szalony, totalny artysta z wielkim szalonym umysłem. I taki pozostał. Sporo się w nim zmieniło odkąd zachorował, ale nie to. Odwaga podejmowania artystycznego ryzyka, wolność myślenia, poczucie humoru i dystans do samego siebie – to nadal pozwala mu tworzyć, grać, wrócić do pracy w teatrze, mimo trudności z mówieniem.
Autor: Mateusz Pakuła. Reżyseria: Eva Rysová. Scenografia: Marcin Chlanda. Kostiumy: Marcin Chlanda. Muzyka: Zuzanna Skolias, Antonis Skolias. Choreografia: Cezary Tomaszewski.
Reżyseria światła: Mateusz Wajda. Obsada: Krzysztof Globisz, Zuzanna Skolias, Antonis Skolias, Marta Ledwoń.
Spektakle: 7 i 8 grudnia, godz. 19.00 oraz 9 grudnia, godz. 20.00.
(f)