Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2005.08.25] Polak potrafi
To, ¿e Polak potrafi niejedno, wiedz± nie tylko Francuzi obawiaj±cy siê polskich hydraulików. Co rusz, jaki¶ rodak zadziwia nas pomys³em, za pomoc± którego podbija ¶wiat. Czytaj±c ostatni numer Newsweeka dowiedzia³em siê, ¿e furorê w wêdkarskim ¶wiecie – szczególnie w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych – robi± woblery produkowane w Gietrzwa³dzie przez dwóch ichtiologów: Piotra Piskorskiego i Rados³aw Zaworski. Obaj nie widz±c wielkich perspektyw w pracy na uczelni czy której¶ z terenowych stacji badawczych, postanowili zaryzykowaæ i posmakowaæ biznesu. Po³±czyli wiedzê wyniesion± ze studiów z wêdkarsk± pasj±. W 1991 roku zaczêli produkowaæ pierwsze woblery. Dzi¶ roczne przychody firmy „Salmo” siêgaj± 4,7 mln z³ i rosn± ok. 10% rocznie. Woblery z Mazur eksportowane s± do 40 krajów i s± drugim na ¶wiecie producentem woblerów. Jak pisze Newsweek „dzi¶ polsk± firmê porównuje siê ze s³ynnym fiñskim producentem akcesoriów wêdkarskich Rapala, którego marka dla mi³o¶ników tego hobby jest tym, czym porsche dla automobilistów”.
By utrwaliæ dobry wizerunek polskiego sprzêtu wêdkarskiego i zdobyæ nowych klientów jesieni± tego roku, w kilku pañstwach zachodnich Stowarzyszenie Polskich Producentów i Importerów Sprzêtu Wêdkarskiego zamierza rozpocz±æ du¿± kampaniê promocyjn±. A jest siê o co biæ. Fachowcy szacuj±, ¿e wêdkarski biznes w skali globalnej to 130 miliardów dolarów! To niewiele mniej, ni¿ kwota jak± w tym roku Amerykanie wydali na program kosmicznych wahad³owców.
W Polsce obroty s± o wiele mniejsze – nasz rodzimy rynek w tym zakresie jest wart ok. 1,3 mld z³, ale w ci±gu ostatnich dziesiêciu lat jego warto¶æ uleg³a podwojeniu. Te rosn±c± dynamikê widaæ nie tylko w sklepach ze sprzêtem wêdkarskim, ale i w ksiêgarniach, gdzie pojawia siê coraz wiêcej tytu³ów po¶wiêconych wêdkarstwu.
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 27,415,905 unikalnych wizyt