Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.03.15] Drożej ...
· [2024.03.15] Rolnicy...
· Na niedzielę 17 marc...
· [2024.03.15] Rolnicy...
· [2024.03.08] Na ryby...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2021.01.15] Wędrując za trocią wędrowną
Styczeń, w czasach przed pandemią był czasem, gdy najbardziej zatwardziali wędkarza pakowali sprzęt, wsiadali w samochody i pędzili nad pomorskie rzeki, by tam polować na łososiowate, wśród których prym wiodły trocie wędrowne. Ryby piękne i dorastające do sporych rozmiarów. Ich maksymalna długość całkowita może przekraczać 120 centymetrów, a masa ciała 20 kilogramów. Polski rekord, to troć wędrowna złowiona przez Wiesława Flisa w 2006 roku. Okaz ważył 14,70 kg i mierzył 113 cm długości.
Troć wędrowna jest jedną z trzech form gatunku troć (Salmo trutta), a nazwa gatunkowa troci wędrownej wskazuje, że jeden z elementów jej życiowego cyklu związany jest z wędrówkami. Trocie wędrowne przychodzą na świat w potokach i rzekach o chłodnej wodzie, których dno usłane jest kamieniami lub żwirem. Tam spędzają od jednego do kilku lat, a następnie migrują do morza, gdzie pozostają do osiągnięcia dojrzałości płciowej i wędrówki tarłowej do rzeki.
Ryby te występuje głównie w Europie, w wodach przybrzeżnych Oceanu Atlantyckiego, Morza Północnego, a także Morza Bałtyckiego. W polskich wodach trocie występują głównie w Wiśle i jej dopływach. Wiele troci można spotkać także w rzekach takich jak: Parsęta, Rega, Wieprza, Ina, Słupia, i innych rzekach Pomorza.
Trocie wędrowne, zwłaszcza z uwagi na swoją waleczność, są bardzo atrakcyjne wędkarsko. Najczęściej poławiane są metodą spinningową oraz zestawami muchowymi. W spinningowaniu najlepiej sprawdzają się kije średniej długości (około 2,7 metra). Do tego wytrzymała żyłka, gdyż hol troci, zwłaszcza w małej rzece, tuż po zacięciu, nie jest łatwy. Z reguły pierwsza reakcja po zacięciu ryby jest najmocniejsza i najbardziej „paniczna”, dlatego dobrze jest przeczekać ją na poluzowanym hamulcu, odpowiednio popuszczając żyłkę.
W polowaniu na troć wędrowną skuteczna bywa większość popularnych sztucznych przynęt, takich jak woblery, rippery czy błystki obrotowe. Łowiąc w mniejszych rzekach warto założyć trochę mniejsze przynęty. Niektórzy zachwalają niewielkie wahadłówki. Wydaje się jednak, że to co najbardziej istotne, to odpowiednie i umiejętne prowadzenie przynęty, która musi być prowadzona na dużej głębokości. Nasza przynęta powinna przypominać owada albo niewielką rybkę. Bo naturalnym dla troci pokarmem w rzece są głównie larwy jętek, widelnic, chruścików i przeróżne owady unoszone nurtem rzeki. Natomiast większe osobniki troci zjadają także mniejsze ryby.
I takich większych osobników wszystkim wędkarzom w nowym sezonie życzę.
Jakub Kleń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,102,548 unikalnych wizyt