Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.19] Parę sł...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielę 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2020.03.27] Przed nami kwiecień
Smuto kończy się marzec. Oczywiście z powodu szalejącej na świecie epidemii koronawirusa. Większość z nas, o ile nie musi pojawiać się w pracy, siedzi w domu, by nie narażać na zakażenie siebie i innych. Wielu wędkarzy nie opłaciło jeszcze tegorocznych składek. Co prawda, jest czas do końca kwietnia, by to uczynić, bez uiszczania „wpisowego”, ale taka sytuacja też o czymś świadczy. No, i nie wiemy wreszcie, co przyniesie nam kwiecień.
Siedząc w domu przeglądam książki, także te poświęcone wędkarstwu. W ten sposób wpadła mi w ręce niewielka książeczka autorstwa Rajmunda Rybakiewicza „Wędkarski kalendarz brań `95”, wydana w roku 1994. Jeden z jej rozdziałów nosi tytuł: „Rady na kwiecień”.
„W kwietniu, – pisze autor – podczas łagodnej aury, łowimy w jeziorach i zbiornikach południowej i środkowej Polski, m.in. płoć, leszcza, krąpia, okonia; w rzekach – dobry czas na jazia, klenia, brzanę”.
Wspomniany poradnik wydany został ćwierć wieku temu i w przytoczonym zdaniu jedna informacja jest już nieaktualna. Otóż o ile w połowie lat dziewięćdziesiątych w kwietniu można było łowić brzany, to dzisiaj jest to niezgodne z Regulaminem Wędkarskim PZW. Brzana ma okres ochrony od 1 stycznia do 30 czerwca. A więc na brzany najwcześniej będziemy się mogli wybrać dopiero 1 lipca. W dalszej części pojawia się też informacja o śwince. Również nieaktualna. Świnki także mają okres ochronny - od 1 stycznia do 15 maja. Ale inne informacje podane przez Rybakiewicza nadal wydają się przydatne.
„Jazia, w początkach miesiąca, należy szukać na płytszych wodach, w pobliżu tarlisk innych gatunków, w miejscach o powolnym prądzie, osłoniętych zaroślami. Dobrą przynętą będą ochotki i czerwone robaki.
Rybą na bezrybiu jest krąp. Wszędobylski, żarłoczny, ciekawy. Często daje się we znaki łowcom leszcza, gdyż to on, niemal zawsze, będzie szybszy w pochwyceniu przynęty. Mniejszy żeruje na różnych głębokościach, duży krąp trzyma się dna. Na haczyk można zakładać: bułkę, ciasto, robaki czerwone i białe, kaszę i ziarna zbóż, a także sztuczne pasty. Stosując zanętę, przytrzymamy stado krąpi przez dłuższy czas w łowisku.
W rzekach – przy wiosennej, wysokiej wodzie – płoć bierze doskonale na czerwone robaki i larwy ochotki. (…)
Liny łowi się na czerwone robaki i rosówki. Dobrymi łowiskami lina są o tej porze roku stawy młyńskie oraz średnie i małe rzeki”.
Tyle Rybakiewicz, a kwiecień już od środy. Zobaczymy, co nam przyniesie.
Jakub Kleń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,464,348 unikalnych wizyt