Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
· Na niedzielę 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2020.02.14] Już niedługo na miętusa
No i zrobiła się połowa lutego. Z końcem tego miesiąca kończy się okres ochronny dla miętusa i jeśli początek marca nie będzie zbyt ciepły, to warto pomyśleć o tym, czy nie zapolować na tę wyjątkową rybę.
Miętus to jedyny przedstawiciel rodziny dorszowatych w słodkich zbiornikach. Zamieszkuje północną i środkową Europę, północną Azję oraz Amerykę Północną. Ryba ta preferuje czyste rzeki z wartkim nurtem i żwirowatym dnem. Dlatego w naszych okolicach była łowiona m.in. w Dunajcu i Sanie. Ale można ją spotkać także w zbiornikach zaporowych oraz głębokich jeziorach, jak Hańcza, gdzie ukrywa się przy dnie i miejscach, do których nie dociera światło dzienne.
W wodach płynących miętusy zazwyczaj ukrywają się między konarami, zwalonymi drzewami lub w przypadku mniejszych osobników - w szczelinach utworzonych z kamieni. W jeziorach natomiast można go spotkać w najgłębszych strefach, gdzie woda nie osiąga wyższych temperatur. Jako swoje kryjówki wybiera tam uskoki, szczeliny skalne i wielkie głazy.
Miętus żywi się głównie w nocy larwami owadów, skorupiakami, mięczakami, narybkiem żywym i martwym. W starszym wieku odżywia się rybami (jazgarzami, kiełbiami, płociami). Jego przysmakiem jest też rybia ikra i wylęg, co może powodować szkody w wodach pstrągowych.
Kształtem ciała przypomina trochę suma. Ma małą, szeroką i płaską głowę, szeroki pysk, otwór gębowy skierowany lekko w dół, silne szczęki wypełnione są małymi ostrymi zębami, ułożonymi w wielu rzędach. Takie same zęby występują w okolicy gardzieli. Oczy ma stosunkowo małe, owalne i lekko wytrzeszczone. Cechą charakterystyczną jest pojedynczy, dość długi wąsik na podbródku.
Miętus jest jedną z najsmaczniejszych ryb słodkowodnych o wybitnych walorach smakowych. Jego delikatne mięso wręcz rozpływa się w ustach. Sama ryba ma bardzo specyficzną budowę ciała, praktycznie pozbawioną ości bocznych, dzięki czemu delikatne mięso łatwo oddziela się od kręgosłupa. Jest iidealne do smażenia, gotowania i przyrządzania potraw dietetycznych. Uwielbiany przez smakoszy ryb. Trochę niedoceniany i mało znany w Polsce, może dla tego, iż nie jest to ryba występująca masowo. W smaku nie ustępuje cenionym kulinarnie takim rybom jak sandacz czy okoń. Najlepiej smakuje grillowany lub smażony w cienkiej panierce, z dodatkiem cytryny.
Jakub Kleń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,444,225 unikalnych wizyt