Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2019.12.06] Stawy karpiowe
Jak zwykle przed ¶wiêtami Bo¿ego Narodzenia kilka organizacji ekologicznych atakuje tradycjê sprzeda¿y ¿ywych karpi oraz ich spo¿ywania podczas wigilijnej wieczerzy. Tymczasem organizacje te najwyra¼niej nie maj± wiedzy na temat tego jak hodowla karpi wp³ywa korzystnie na ¶rodowisko naturalne. To dziêki stawom karpiowym w Polsce utrzymywane s± setki unikalnych miejsc bytowania rzadkich ptaków. Gdyby karpi na sprzeda¿ nie hodowano, takich stawów po prostu by nie by³o.
Stawy hodowlane wpisa³y siê w krajobraz i gospodarkê niektórych regionów Polski. G³ównym gatunkiem ryb hodowanym w takich stawach s± karpie. Ale jak siê okazuje, nie tylko ludzie czerpi± korzy¶ci z obecno¶ci tego gatunku ryby. Zak³adane przez cz³owieka stawy karpiowe otoczone bogat± szat± ro¶linn± s± idealnymi warunkami dla osiedlania siê ptaków. Podstaw± ró¿norodno¶ci stawów jest sama misa stawowa wype³niona ¿yzn± wod±. Ryby to nie jedyne organizmy zasiedlaj±ce toñ wodn±. Nie licz±c wielu gatunków bakterii, w wodzie stawowej stwierdza siê obecno¶æ nawet do 750 gatunków glonów, 175 taksonów zwierz±t planktonowych, kilkadziesi±t gatunków owadów stale ¿yj±cych lub czê¶æ ¿ycia spêdzaj±cych w wodzie. A listê te uzupe³niæ nale¿y o oko³o 1000 gatunków ro¶lin naczyniowych, wodnych, ziemno-b³otnych i wspó³tworz±cych otoczenie stawów.
Hodowla karpi koncentruje siê g³ównie na po³udniu kraju. S± to województwa: dolno¶l±skie, opolskie, ¶l±skie, ma³opolskie, podkarpackie, lubelskie, ¶wiêtokrzyskie, wielkopolskie i lubuskie. W Polsce, na powierzchni oko³o 64 000 hektarów powierzchni ewidencyjnej stawów karpiowych, w ubieg³ym roku wyhodowano blisko 20 000 ton karpi konsumpcyjnych i oko³o 9 000 ton materia³u obsadowego i zarybieniowego. W zdecydowany sposób stawia to Polskê na pozycji lidera produkcji karpi w¶ród krajów Unii Europejskiej.
Dziêki wynikaj±cemu z ró¿nic temperatur wody i powietrza w uk³adzie dzieñ/noc zjawisku skrócenia obiegu pary wodnej, odparowuj±ca z mis stawowych woda nie unosi siê do górnych warstw atmosfery i nie przemieszcza na znaczne odleg³o¶ci, lecz pozostaje na miejscu, podnosz±c wilgotno¶æ powietrza w otoczeniu stawów. Sprzyja to rozrostowi bogatej szaty ro¶linnej, co z kolei tworzy nisze rozrodcze, pokarmowe i bytowe dla zwierz±t wielu gatunków, a szczególnie ptaków. Jak zauwa¿y³ biolog i specjalista ochrony ¶rodowiska dr Miros³aw Kuczyñski, dziêki stawom i obecno¶ci w nich karpi, w Polsce utrzymywane s± setki unikalnych miejsc bytowania wielu gatunków dzikich zwierz±t, w tym rzadkich ptaków, odnajduj±cych w otoczeniu wypracowanym przez hodowców karpi doskona³e warunki do ¿erowania, lêgów czy odpoczynku. Perkozy, ³abêdzie, czaple i ¿urawie to tylko wstêp do d³ugiej listy gatunków ptactwa spotykanego w gospodarstwach stawowych. Dodatkowo istotne jest, ¿e na obszarach stawowych regularnie gniazduj± ptaki z gatunków zagro¿onych i gatunków rzadkich.
Przyrodê trzeba chroniæ. Trzeba j± kochaæ. Ale trzeba j± kochaæ i chroniæ m±drze.
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,439,166 unikalnych wizyt