Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2007.05.19] MAJOWE LINY
Z wêdkarskich statystyk wynika, ¿e najlepszymi miesi±cami na po³owy lina s± maj i lipiec. Wtedy linów ³owi siê najwiêcej, chocia¿ z drugiej strony najwiêksze sztuki ³owiono na pocz±tku wrze¶nia. Lin to jedna z najpiêkniejszych ryb ¿yj±cych w naszych wodach. Niepowtarzalny zielonoz³oty odcieñ cia³a, kr±g³a i do¶æ masywna budowa, zaokr±glone p³etwy – te wszystkie szczegó³y pamiêta ka¿dy, kto lina mia³ w swojej siatce. O ile go mia³. Bo lin to ryba wyj±tkowo kapry¶na. Z obserwacji wielu wêdkarzy wynika, ¿e najlepszymi godzinami po³owu tej ryby s± wczesne godziny ranne i przedwieczorne. Znaczenie ma tak¿e kierunek wiatru. Najlepiej, gdy wieje z po³udnia lub po³udniowego-zachodu. Chocia¿ lin pojawia siê w rzekach, to generalnie ³owione jest w wodach stoj±cych – stawach, zbiornikach zaporowych, jeziorach i starorzeczach. W tych w³a¶nie wodach ³owi siê ponad 90% linów. Lina szukamy przede wszystkim w p³ytkich i mocno zaro¶niêtych wodach. Sam wielokrotnie widzia³em jak wrêcz gotowa³o siê przy mocno zaro¶niêtym brzegu zbiornika w Zes³awicach – tyle, ¿e lina wtedy nie z³owi³ nikt. Ale je¶li trafimy nad poro¶niêty rdestnic± i gr±¿elami staw, a na dodatek us³yszymy charakterystyczne cmokania ¿eruj±cych linów – mo¿emy w takim miejscu zakotwiczyæ na kilka dni. Chocia¿by po to, by mieæ czas trochê zanêciæ ³owisko i przyzwyczaiæ liny do naszej przynêty.
Gdy ³owisko jest odpowiednio podnêcone, pozostaje nam wybór metody po³owu. Przy ³owieniu linów najlepiej sprawdzaj± siê metody klasyczne – gruntówka ze sp³awikiem i metoda powierzchniowa. Ta ostatnia zw³aszcza wtedy, gdy s³yszymy jak cmokaj±ce liny odrywaj± drobne ¿yj±tka od spodniej strony li¶ci gr±¿eli czy nenufarów. Przy tej metodzie najlepsze efekty przynosi ³owienie na przynêty zwierzêce - kawa³ki rosówek czy na ochotki. Z kolei idealnym sp³awikiem przy po³owach lina jest sp³awik krótki (o d³ugo¶ci góra 10 cm), i jak sam lin, wszêdzie zaokr±glony. Oczywi¶cie nie powinna z niego wystawaæ ¿adna antenka. Taki kszta³t sp³awika sprawia, ¿e praktycznie eliminujemy mo¿liwo¶æ zaczepów, co w sytuacji gêstej ro¶linno¶ci bywa najwiêksz± zmor± wêdkarza. Przypon powinien mieæ grubo¶æ 0,20-0,25 mm. Zbyt cienkie przypony ³atwo zerwaæ w gêstej ro¶linno¶ci. I pamiêtaj±c o tych uwagach, w zasadzie mo¿na wybraæ siê na liny. Trzeba tylko pamiêtaæ o jeszcze jednym – nadzwyczajnej cierpliwo¶ci. Bo jakby na to nie patrzeæ, lin, to jednak nie okoñ.
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,466,711 unikalnych wizyt