Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.03.22] Wiosenn...
· [2024.03.22] W Unii ...
· Na niedzielę 24 marc...
· [2024.03.22] Koalicj...
· [2024.03.15] Drożej ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2019.07.12] Pora zapolować na suma (2)
A jakiego sprzętu użyć łowiąc sumy? Jakie przynęty bywają najbardziej skuteczne? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że polowanie na sumy wymaga nie lada siły. Trzeba przygotować się na zażartą walkę, w trakcie której niejednokrotnie wylądujemy na ziemi. Ryba może wykonywać zwodnicze manewry, raz po raz zmieniając kierunek płynięcia. Gdy łowimy z łódki, może się zdarzyć, że duża sztuka pociągnie naszą łódź. Jeśli łowimy w rzece, to nawet pod prąd.
Sumy łowi się na grunt lub spławik, choć równie dobrze możesz zdecydować się na spinning. Ważne, by nie oszczędzać na sprzęcie. W połowach tej ryby ważne jest bardzo mocne wędzisko o długości 2-4,2 m, wytrzymały kołowrotek (może być multiplikator), bardzo duży hak (1/0, 2/0) lub kotwica (3/0), oraz wysokiej jakości żyłka o grubości co najmniej 0,40-0,45 mm. Tradycyjną żyłkę możemy zastąpić grubą plecionką (0,50 mm). Do połączenia elementów zestawu (np. typu paternoster) najlepiej użyć równie mocnych i wytrzymałych krętlików.
Jako przynęty na suma warto użyć żywej lub martwej ryby (rekordzista z 2017 roku złowił suma na spory filet z leszcza). Sprawdza się także pęk rosówek (nawet od 7 do 12 sztuk na haku). Można też zastosować typowe przynęty spinningowe, takie jak wahadłówki, woblery, rippery i twistery – oczywiście wszystko w rozmiarze XXL. Ponadto niektórzy wędkarze twierdzą, że największe sumy wyciągali łowiąc na wątrobę lub… kacze łapy. Do zanęcania suma można użyć niemal dowolnego pokarmu – od czerwonych i białych robaków, przez wnętrzności zwierzęce i mielone mięso, aż po suszoną krew.
A gdzie suma szukać? Sum to żarłoczny drapieżnik żerujący na dnie przy głównym korycie. Najczęściej spotkamy go w dużych i średnich rzekach, jednak występuje także w jeziorach i zbiornikach zaporowych, niekoniecznie dużych (ładne sumy wyciągano na przykład z nowohuckiego zalewu). Sum może ukrywać się wśród zatopionych drzew i zagłębień. Raz upatrzone miejsce zasiedla na długo, nie lubi koczowniczego trybu życia. Mimo drapieżnej natury i słusznych rozmiarów łatwo go spłoszyć – sumy słyną z ostrożności.
Najlepszymi miesiącami na suma są lipiec i sierpień. W lecie szukajmy suma w miejscach zaczepów i w dołkach, w szczególnie gorące dni ryba schodzi najniżej, do głównego koryta rzeki. Pod koniec września i w październiku wybierajmy raczej miejsca, w których dochodzi do podniesienia poziomu wody (spiętrzenia). Wędkarstwo sumowe najlepiej uskuteczniać nocami – wtedy sum żeruje na wypłaceniach, ewentualnie „leżakuje” tuż po lustrem wody.
A jak smakuje sumowe mięso? Wielu wędkarzy uważa, że ryba ta jest doskonała w smaku, zwłaszcza jeśli nie jest zbyt stara. Starsze ryby mają niestety twarde i bardziej tłuste mięso o dość intensywnym zapachu mułu. Zaletą suma jest to, że jego mięso jest pozbawione ości. Nadaje się ono zarówno na rybną zupę, do duszenia, pieczenia na ruszcie, smażenia i wędzenia.
Jakub Kleń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,211,815 unikalnych wizyt