Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] Świętuj...
· Na niedzielę 31 marc...
· [2024.03.29] Świątec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2019.05.24] Jeszcze parę słów o jesiotrach
Ostatnie materiały o jesiotrze złowionym na Brzegach przez mojego kolegę Andrzeja, wzbudziły
zainteresowanie wielu wędkarzy. I – trzeba powiedzieć - nie był to pierwszy jesiotr złowiony w tym akwenie. Zresztą jesiotry znów zaczynają być łowione w różnych miejscach. Dlatego dzisiaj chciałbym przybliżyć kwestię zarybiania polskich wód tą wspaniałą rybą. Bo jesiotr nie powrócił do naszych wód samoistnie. Stało się tak za przyczyną ichtiologów, hodowców i producentów ryb jesiotrowatych.
Kiedyś jesiotry licznie występowały także w basenie Morza Bałtyckiego. Jednak intensywne połowy doprowadziły do gwałtownego zmniejszenia zasobów tej ryby. Na początku XX wieku spadek ich liczebności był tak duży, że jej połowy straciły znaczenie gospodarcze i wprowadzono zakazy połowów tego gatunku. W Polsce częściowy zakaz wprowadzono w roku 1932 r., a zakaz całkowity w roku 1936. Ochrona jesiotrów okazała się jednak niewystarczająca. W czasach powojennych już praktycznie tych ryb nie było. Pojedyncze okazy łowiono jedynie incydentalnie. W roku 1996 r. w wodach terytorialnych Estonii odnotowano ostatni fakt połowu jesiotra bałtyckiego – złowiona wówczas samicy miała 2,7 m długości i ważyła 136 kg.
Ale od blisko 25 lat Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie we współpracy z Instytutem Ekologii Wód i Rybactwa Śródlądowego w Berlinie prowadzi prace nad odbudową jesiotra w polskich wodach. Do tych prac włączyła się również Organizacja Producentów Ryb Jesiotrowatych z Torunia. I trudno się producentom rybnym dziwić, gdyż ryby jesiotrowate są niezwykle cenione przez smakoszy. Nie tylko dzięki smacznemu mięsu, ale także z powodu uzyskiwanej od nich ikry. Najbardziej ceniony jest czarny kawior od jesiotrowatych z Morza Kaspijskiego.
Przywrócenie obecności jesiotra w polskich wodach nie byłoby możliwe bez sztucznej hodowli narybku w oparciu o tzw. akwakulturę, czyli hodowlę ryb w kontrolowanym lub specjalnie wybranym środowisku wodnym. Naukowcy początkowo chcieli do odbudowy wykorzystać materiał zarybieniowy uzyskany od jesiotra zachodniego, jednak okazało się to niemożliwe i ostatecznie do tego celu posłużył gatunek obecnie występujący w warunkach naturalnych wzdłuż wybrzeża Kanady i Stanów Zjednoczonych.
Pierwsze pilotażowe zarybienie narybkiem jesiotra miały miejsce w roku 2006 – narybek wpuszczono wówczas do Drwęcy. W następnym roku zarybienia były kontynuowane na większą skalę w rzekach dorzecza Odry – narybek jesiotra wpuszczono wówczas do Drawy, Gwdy i Warty. Zarybienia były kontynuowane w kolejnych latach. W wyniku prowadzonych zarybień jesiotry zaczęły pojawiać w wodach Zatoki Gdańskiej, w Zalewie Szczecińskim i w innych częściach Bałtyku. Według rybaków, jesiotry dobrze znoszą warunki naturalne panujące w polskich rzekach i wodach przybrzeżnych, wykazując duże przyrosty masy ciała.
Jesiotry w Polsce hoduje się także w stawach (w tym zasilanych ciepłą wodą) i wyrobiskach pożwirowych. Jakiś czas temu narybek jesiotra trafił również na podkrakowskie Brzegi. I najwyraźniej mu tam spasowało.
Jakub Kleń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,218,430 unikalnych wizyt