Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2019.03.29] A mo¿e na okonie?
Okoñ pospolity, zwany po prostu okoniem (Perca fluviatilis), to bardzo popularny gatunek drapie¿nej ryby z rodziny okoniowatych (Percidae). Spotkamy go zarówno w stawach i wyrobiskach, jeziorach, zbiornikach zaporowych, w rzekach podgórskich, a tak¿e w niewielkich i du¿ych rzekach nizinnych oraz w p³ytkich wodach przybrze¿nych Ba³tyku.
Okonie spotkaæ mo¿na niemal w ca³ej Europie, z wyj±tkiem pó³wyspów: Pirenejskiego, Apeniñskiego i czê¶ci Ba³kanów. Naturalnie wystêpuje tak¿e w syberyjskiej czê¶ci Azji, w zlewni mórz: Czarnego, Kaspijskiego i Aralskiego. W XIX w. zosta³ wprowadzony do Tasmanii, Nowej Zelandii i Australii, a pó¼niej do Chin, Maroka, na Cypr oraz do W³och, Hiszpanii i Portugalii.
Klasyczny okoñ ³owiony w naszych wodach ma grzbiet ciemnoszary do oliwkowozielonkawego, boki ja¶niejsze. Na grzbiecie i bokach 5–9 poprzecznych, charakterystycznych, ciemnych smug, brzuch bia³y lub wchodz±cy w czerwonawy kolor o srebrzystym po³ysku. Pierwsza p³etwa grzbietowa szara z ciemn± plam± w tylnej czê¶ci, druga p³etwa zielonkawoszara, lekko przezroczysta, p³etwy piersiowe ¿ó³tawoszare, pozosta³e p³etwy jaskrawoczerwone. Po prostu jedna z najpiêkniejszych ³owionych przez nas ryb.
Zanim jednak przejdê do bardziej szczegó³owych informacji dotycz±cych okoni, które mog± okazaæ siê przydatne w wyprawach na te ryby, wspomnê tylko, ¿e s± jeszcze dwa gatunki ryb nazywanych okoniami.
Pierwszy z nich, to okoñ morski, który ¿yje w Morzy ¦ródziemnym, Pó³nocnym Atlantyku, w Morzy Czarnym, a okazjonalnie pojawia siê tak¿e w polskiej czê¶ci Ba³tyku. Tyle tylko, ¿e ryba ta jest co prawda okoniokszta³tna, ale tak naprawdê, to zupe³nie innych gatunek, którego w³a¶ciwa nazwa to labraks (Dicentrarchus labrax), z rodziny moronowatych (Moronidae), wcze¶niej zaliczany do strzêpielowatych. Plusem okonia morskiego jest na pewno to, ¿e dorasta do 1 metra d³ugo¶ci i osi±ga masê 12 kilogramów. Podobnie jak nasze rodzime okonie jest drapie¿nikiem poluj±cym na ma³e, ¿yj±ce w ³awicach ryby: ¶ledzie, sardynki, sardele…
Kolejn± ryb± nazywan± okoniem jest okoñ nilowy, czasami znany pod nazw± okonia Wiktorii. W³a¶ciwa nazwa tej ryby to lates nilowy (Lates niloticus), To gatunek s³odkowodnej ryby okoniokszta³tnej z rodziny Latidae, wcze¶niej uznawanej za podrodzinê Latinea w rodzinie ¿uchwikowatych. Ta ryba równie¿ ma du¿y plus. A nawet wiêkszy ni¿ okoñ morski, gdy¿ dorasta do 2 metrów d³ugo¶ci, osi±gaj±c wagê 80 kilogramów.
Co prawda, naszym polskim okoniom, daleko do tych rozmiarów, ale i one potrafi± ucieszyæ wêdkarza. Tak jak ryba z³owiona 18 lutego 2011 roku przez Grzegorza Wieczorka w ciep³ym kanale w Gryfinie. Z³owiony przez niego okoñ wa¿y³ 2,69 kg i mierzy³ 50 centymetrów. Po³akomi³ siê na trzy ¶redniej wielko¶ci rosówki za³o¿one na haczyk solidnej gruntówki.
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,477,850 unikalnych wizyt