Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
· Na niedzielę 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2019.02.15] Parę słów o pstrągu źródlanym
Powoli kończę przegląd łososiowatych, żyjących w naszych wodach. Został mi jeszcze pstrąg źródlany (Salvelinus fontinalis).
Pstrągi źródlane, podobnie jak tęczaki, nie należą do naszej rodzimej fauny. Naturalnie występują w północno-wschodniej części Ameryce Północnej, w zlewni Atlantyku. Później zostały wpuszczone do wód zachodniej części Ameryki Północnej, a także do wód Azji i Nowej Zelandii. Do Europy ryby te zostały sprowadzone pod koniec XIX wieku. W Polsce znalazły się w roku 1890.
Pstrąg źródlany jest rybą osiadłą. W naszym kraju spotkać go można w niektórych rzekach górskich, w których znalazł się albo w wyniku zarybień albo w wyniku ucieczki z hodowli. Tak stało się w dorzeczu Kaczawy, najprawdopodobniej na skutek powodzi w roku 2012. Zdaniem ichtiologów przedostawanie się pstrąga źródlanego do rzek górskich, w których występuje rodzimy pstrąg potokowy, zawsze niesie ze sobą pewne zagrożenie. Pstrągi źródlane przyczyniają się do zmniejszania liczebności „potokowców”, a mogą je nawet wyprzeć.
Może się tak dziać dlatego, że oba gatunki przystępują w tym samym okresie do tarła, nierzadko wchodząc ze sobą w interakcje rozrodcze, których efektem jest bezpłodne potomstwo. Te hybrydy określane są mianem pstrągów tygrysich. Warto też wiedzieć, że pstrąg źródlany jest gatunkiem o dużej aktywności i żarłoczności, a dodatkowo – przejawiającym wysoką zdolność adaptacyjną; ma więc wiele predyspozycji ku temu, aby wygrywać konkurencję pokarmową z naszym, polskim i europejskim pstrągiem potokowym. A dorasta do mniejszych rozmiarów niż „potokowce”. Pstrągi źródlane zazwyczaj osiągają długość do 35 cm (maksymalnie 50 cm), przy masie ciała z reguły do 2 kilogramów.
W Polsce pstrągiem źródlanym zarybiano rzeki o zimnej i dobrze natlenionej wodzie oraz jeziora tatrzańskie. Nazwa gatunkowa „źródlany” wskazuje, że ten gatunek pstrąga zasiedla górne biegi rzek, w pobliżu ich źródeł. Preferuje wody czyste, zimne i dobrze natlenione. W naturalnym obszarze spotykany jest w strumieniach, małych i średniej wielkości rzekach oraz oligotroficznych jeziorach. Latem, gdy temperatura wody w rzekach wzrasta, niektóre osobniki przemieszczają się do morza, w którym pozostają do trzech miesięcy, ale najczęściej nie oddalają się więcej niż kilka kilometrów od ujścia rzek.
Polski rekord wagowy jeśli chodzi o pstrąga źródlanego należy do Marcina Turchana, który w roku 2001 złowił rybę ważącą 2,16 kilograma. Pstrąg ten mierzył 48,5 centymetra długości. Jak na pstrąga źródlanego była to spora sztuka.
Pstrąg źródlany (podobnie jak pstrąg tęczowy) w wodach PZW nie ma okresu ochronnego. Nie ma również wymiaru ochronnego. Istnieje jedynie limit ilościowy tej ryby do zabrania z łowiska. Zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb PZW z łowiska zabrać można cztery sztuki pstrąga źródlanego i tęczowego (łącznie).
Jakub Kleń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.12 27,435,065 unikalnych wizyt