Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.19] Parę sł...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielę 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2019.02.01] Zapolować na pstrąga potokowego
Pisząc o łososiowatych, trudno pominąć pstrąga potokowego (Salmo trutta m. fario) – rybę, która również należy do rodziny łososiowatych, a gatunkowo do Salmo trutta. Pstrąg potokowy to ekologiczna odmiana troci atlantyckiej (S. t. trutta) przystosowana do życia wyłącznie w wodach słodkich.
W Polsce ryba ta występuje dość licznie na południu i północy kraju. Spotkać ją możemy zarówno w górskich potokach Beskidów, Tatr, Sudetów, Jury Krakowsko-Częstochowskiej, jak i w rzekach Dolnego Śląska, Pomorza Zachodniego i Środkowego, na Warmii i Mazurach czy w dopływach Warty. Poza Polską pstrąg potokowy w naturalny sposób występuje w całej niemal Europie oraz północnej Afryce i nielicznie w Azji. Został sztucznie rozprzestrzeniony na wszystkie kontynenty oprócz Antarktydy. Żyje w zimnych, dobrze natlenionych i dzikich (nieuregulowanych) rzekach – głównie górskich.
Naturalnym środowiskiem życiowym pstrągów potokowych, na co wskazuje już sama nazwa gatunkowa tych ryb, są śródłąkowe strumienie oraz górskie i podgórskie potoki. Pstrągi potokowe preferują rzeki o żwirowym dnie, aby zimą móc skutecznie się wytrzeć; najchętniej zajmują stanowiska w burtach podmytych brzegów i w głębokich dołkach, gdyż tylko w pewnej kryjówce czują się bezpieczne. Potrzebują dużej ilości tlenu w wodzie, w związku z czym najlepiej się czują w szybko płynących ciekach. Jeżeli w wodzie płynącej żyje dużo larw owadów, licznie występują głowacze i różanki oraz trochę wścibskich lipieni i wszędobylskich kleni, to jest to klasyczny potok pstrągowy. Pstrągi potokowe spotykać możemy także w niektórych czystych jeziorach oraz w górskich zbiornikach zaporowych.
Ciało pstrąga ma charakterystyczny, torpedowaty kształt, co jest niezwykle istotne w przypadku ryb rzecznych, gdyż pozwala zmniejszać opór i pokonywać silne prądy rzeczne. Przeciętnie osiąga długość około pół metra i waży 5 kilogramów, chociaż największe okazy mogą mierzyć nawet 80 centymetrów. Pstrąg jest rybą niezwykle silną i waleczną. Jedne osobniki mają bardziej wygrzbiecone ciało, inne mniej, wszystko zależy od wody w jakiej żyją. Ryba ta posiada drobne i dobrze umiejscowione w skórze łuski. Jak większość ryb, pstrąg potokowy posiada ciemnawy grzbiet, z kolei jego boki mają barwę żółtawą lub zielonkawą, z nieregularnymi ciemnymi i czerwonymi plamkami. Charakteryzują go duże i silne płetwy oraz dobrze zaznaczony, szeroki otwór gębowy. Na szczególną uwagę zasługuje płetwa tłuszczowa, która znajduje się pomiędzy płetwami: ogonową oraz grzbietową. Odpowiada ona za magazynowanie energii.
Pstrągi są typowymi drapieżnikami, młode odżywiają się larwami owadów, owadami i skorupiakami, zaś dorosłe konsumują przeważnie mniejsze ryby oraz owady.
Największego pstrąga potokowego w Polsce złowił Marek Miłek w 1995 roku. Jego rekordowy pstrąg ważył 5,53 kg wagi i mierzył 77,5 cm długości.
Pamiętajmy, że na wodach należących do Polskiego Związku Wędkarskiego dopuszcza się łowienie pstrąga potokowego wyłącznie na spinning lub na sztuczną muchę. Obie metody są skuteczne, a wybór tej lepszej, to kwestia specyfiki łowiska i indywidualnych upodobań wędkarza.
Jakub Kleń

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,478,371 unikalnych wizyt