Go¶ci Online: 5
Brak U¿ytkowników Online
Zarejestrowanch Uzytkowników: 947
Nieaktywowany U¿ytkownik: 1483
Najnowszy U¿ytkownik: ELIT Polska
|
|
[2019.01.18] Dzi¶ parê s³ów o g³owacicy |
Tydzieñ temu pisa³em o troci wêdrownej – spotykanej przede wszystkich w rzekach pomorskich. Natomiast dzisiaj parê s³ów chcia³bym po¶wiêciæ innej rybie z rodziny ³ososiowatych, a mianowicie g³owacicy. Tak¿e dlatego, poniewa¿ tê rybê mo¿emy spotkaæ zarówno i w Dunajcu jak i w Sanie. A wiêc stosunkowo blisko Krakowa. Dlaczego w tych rzekach? Ano dlatego, ¿e g³owacica w sposób naturalny zasiedla g³ównie dorzecze Dunaju (dlatego nazywana jest ³ososiem Dunaju albo g³owacic± dunajsk±), ale w celach wêdkarskich by³a introdukowana do innych rzek – w Polsce takimi rzekami by³y: Dunajec (by³a to pierwsza polska rzeka, do której wpuszczono g³owacicê), a nastêpnie Poprad, San, So³a, Skawa, Raba, Gwda i Bóbr. W miarê liczne i rozradzaj±ce siê populacje uzyskano w Dunajcu, Popradzie i Sanie. Ocenia siê, ¿e w rzekach tych ¿yje od 1500 do 2000 doros³ych osobników.
G³owacica ro¶nie do¶æ szybko i potrafi osi±gn±æ niez³e rozmiary. Najwiêksze okazy ³owione na Dunaju maj± d³ugo¶æ ponad 130 centymetrów i masê oko³o 30 kilogramów. A to ju¿ nie ¿arty. Na rozmiar tej ryby wskazuje nawet ustawowy wymiar ochronny, który w Polsce wynosi do 70 centymetrów.
G³owacica potrzebuje wód zimnych dobrze natlenionych, szybko p³yn±cych o kamienistym dnie. Najliczniej wystêpuje w rzekach ze ¿wirowym lub kamienistym dnem. ¯yje samotnie. Jest ryb± stanowiskow±, za¿arcie broni±c± swego ¶ci¶le okre¶lonego terytorium przed wszelkimi konkurentami. Najchêtniej przebywa w g³êbszych partiach wód o silnym nurcie. Odznacza siê tolerancj± ekologiczn±, mo¿e ¿yæ nawet w lekko zanieczyszczonych wodach.
W wyprawie na g³owacice z Krakowa najbli¿ej jest nad Dunajec. Rybê tê mo¿na spotkaæ ju¿ u pocz±tków tej piêknej rzeki, czyli po³±czenia Bia³ego i Czarnego Dunajca w Nowym Targu. I od tamtego miejsca a¿ do Knurowa mo¿na na ni± polowaæ – ale uwaga! - tylko na sztuczn± muchê. Poni¿ej Knurowa a¿ do Jeziora Czorsztyñskiego mo¿na ju¿ spinningowaæ. Poni¿ej zbiornika czorsztyñskiego a¿ do terenów Czorsztyñskiego Parku Narodowego tak¿e dozwolone s± zarówno spinning jak i mucha. Poni¿ej Kro¶cienka a¿ do uj¶cia rzeki Ochotnicy w Tylmanowej wyznaczony zosta³ odcinek specjalny, na którym obowi±zuj± dzienne licencje, dozwolona jest wy³±cznie sztuczna mucha i obowi±zuje zasada no kill. Poni¿ej znów dozwolony jest spinning. Wszystkie te odcinki znajduj± siê na terenach wód nowos±deckich. Ci z wêdkarzy, którzy wykupuj± zezwolenia na wody tarnowskie, mog± spotkaæ g³owacicê na odcinku poni¿ej zapory w Czchowie a¿ do okolic Zakliczyna.
Polski rekord (wagowy) je¶li chodzi o g³owacicê nale¿y do Lubomira Huzvika, który w roku 2001 wyci±gn±³ z Dunajca rybê wa¿±c± 20,3 kg i mierz±ca 120 centymetrów. I spotkania z tak± g³owacic± wszystkim w nachodz±cym sezonie ¿yczê. Przy okazji tylko przypomnê, ¿e okres ochronny dla tej piêknej ryby obowi±zuje od 1 marca do 31 maja. I kolejna wa¿na uwaga: zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Po³owu Ryb PZW z ³owiska mo¿na zabraæ tylko jedn± g³owacicê w ci±gu tygodnia (liczonego od poniedzia³ku do niedzieli).
Jakub Kleñ
|
|
Zaloguj siê, ¿eby móc dodawaæ komentarze.
|
|
Dodawanie ocen dostêpne tylko dla zalogowanych U¿ytkowników.
Proszê siê zalogowaæ lub zarejestrowaæ, ¿eby móc dodawaæ oceny.
Brak ocen.
|
|
|
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
|
Nie jeste¶ jeszcze naszym U¿ytkownikiem? Kilknij TUTAJ ¿eby siê zarejestrowaæ.
Zapomniane has³o? Wy¶lemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|