Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.19] Parę sł...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielę 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2019.01.18] Dziś parę słów o głowacicy
Tydzień temu pisałem o troci wędrownej – spotykanej przede wszystkich w rzekach pomorskich. Natomiast dzisiaj parę słów chciałbym poświęcić innej rybie z rodziny łososiowatych, a mianowicie głowacicy. Także dlatego, ponieważ tę rybę możemy spotkać zarówno i w Dunajcu jak i w Sanie. A więc stosunkowo blisko Krakowa. Dlaczego w tych rzekach? Ano dlatego, że głowacica w sposób naturalny zasiedla głównie dorzecze Dunaju (dlatego nazywana jest łososiem Dunaju albo głowacicą dunajską), ale w celach wędkarskich była introdukowana do innych rzek – w Polsce takimi rzekami były: Dunajec (była to pierwsza polska rzeka, do której wpuszczono głowacicę), a następnie Poprad, San, Soła, Skawa, Raba, Gwda i Bóbr. W miarę liczne i rozradzające się populacje uzyskano w Dunajcu, Popradzie i Sanie. Ocenia się, że w rzekach tych żyje od 1500 do 2000 dorosłych osobników.
Głowacica rośnie dość szybko i potrafi osiągnąć niezłe rozmiary. Największe okazy łowione na Dunaju mają długość ponad 130 centymetrów i masę około 30 kilogramów. A to już nie żarty. Na rozmiar tej ryby wskazuje nawet ustawowy wymiar ochronny, który w Polsce wynosi do 70 centymetrów.
Głowacica potrzebuje wód zimnych dobrze natlenionych, szybko płynących o kamienistym dnie. Najliczniej występuje w rzekach ze żwirowym lub kamienistym dnem. Żyje samotnie. Jest rybą stanowiskową, zażarcie broniącą swego ściśle określonego terytorium przed wszelkimi konkurentami. Najchętniej przebywa w głębszych partiach wód o silnym nurcie. Odznacza się tolerancją ekologiczną, może żyć nawet w lekko zanieczyszczonych wodach.
W wyprawie na głowacice z Krakowa najbliżej jest nad Dunajec. Rybę tę można spotkać już u początków tej pięknej rzeki, czyli połączenia Białego i Czarnego Dunajca w Nowym Targu. I od tamtego miejsca aż do Knurowa można na nią polować – ale uwaga! - tylko na sztuczną muchę. Poniżej Knurowa aż do Jeziora Czorsztyńskiego można już spinningować. Poniżej zbiornika czorsztyńskiego aż do terenów Czorsztyńskiego Parku Narodowego także dozwolone są zarówno spinning jak i mucha. Poniżej Krościenka aż do ujścia rzeki Ochotnicy w Tylmanowej wyznaczony został odcinek specjalny, na którym obowiązują dzienne licencje, dozwolona jest wyłącznie sztuczna mucha i obowiązuje zasada no kill. Poniżej znów dozwolony jest spinning. Wszystkie te odcinki znajdują się na terenach wód nowosądeckich. Ci z wędkarzy, którzy wykupują zezwolenia na wody tarnowskie, mogą spotkać głowacicę na odcinku poniżej zapory w Czchowie aż do okolic Zakliczyna.
Polski rekord (wagowy) jeśli chodzi o głowacicę należy do Lubomira Huzvika, który w roku 2001 wyciągnął z Dunajca rybę ważącą 20,3 kg i mierząca 120 centymetrów. I spotkania z taką głowacicą wszystkim w nachodzącym sezonie życzę. Przy okazji tylko przypomnę, że okres ochronny dla tej pięknej ryby obowiązuje od 1 marca do 31 maja. I kolejna ważna uwaga: zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb PZW z łowiska można zabrać tylko jedną głowacicę w ciągu tygodnia (liczonego od poniedziałku do niedzieli).
Jakub Kleń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 27,478,834 unikalnych wizyt