Strona g³ówna · Biuro og³oszeñ · Kontakty · Forum dyskusyjne · Konkursy · Felietony · Dzielnice · NH - Miejsce dobre do ¿ycia17.02.2019 05:39
Nawigacja
Strona g³ówna
Nowohuckie Linki
Fotohistorie
Szukaj
Dzielnice
NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
U¿ytkowników Online
Go¶ci Online: 5
Brak U¿ytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 947
Nieaktywowany U¿ytkownik: 1483
Najnowszy U¿ytkownik: ELIT Polska
Ostatnie Artyku³y
[2019.02.15] Wci±¿ d...
[2019.02.15] Informa...
[2019.02.15] UPADEK ...
[2019.02.15] ¯y³ dla...
Na 17 lutego 2018 r.
W±tki na Forum
Najnowsze Tematy
Na sprzeda¿ dzia³ka ...
CSGO4SKIN guide:Begu...
CSGO4SKIN provide a ...
Akcja poboru krwi
Stronger and larger ...
Najciekawsze Tematy
Akcja poboru krwi [20]
Trasa S7 [17]
Dart - zapraszamy [9]
w nowej hucie nie... [8]
Dzia³ki przy Bul... [7]
[2019.01.18] Dzi¶ parê s³ów o g³owacicy
Tydzieñ temu pisa³em o troci wêdrownej – spotykanej przede wszystkich w rzekach pomorskich. Natomiast dzisiaj parê s³ów chcia³bym po¶wiêciæ innej rybie z rodziny ³ososiowatych, a mianowicie g³owacicy. Tak¿e dlatego, poniewa¿ tê rybê mo¿emy spotkaæ zarówno i w Dunajcu jak i w Sanie. A wiêc stosunkowo blisko Krakowa. Dlaczego w tych rzekach? Ano dlatego, ¿e g³owacica w sposób naturalny zasiedla g³ównie dorzecze Dunaju (dlatego nazywana jest ³ososiem Dunaju albo g³owacic± dunajsk±), ale w celach wêdkarskich by³a introdukowana do innych rzek – w Polsce takimi rzekami by³y: Dunajec (by³a to pierwsza polska rzeka, do której wpuszczono g³owacicê), a nastêpnie Poprad, San, So³a, Skawa, Raba, Gwda i Bóbr. W miarê liczne i rozradzaj±ce siê populacje uzyskano w Dunajcu, Popradzie i Sanie. Ocenia siê, ¿e w rzekach tych ¿yje od 1500 do 2000 doros³ych osobników.
G³owacica ro¶nie do¶æ szybko i potrafi osi±gn±æ niez³e rozmiary. Najwiêksze okazy ³owione na Dunaju maj± d³ugo¶æ ponad 130 centymetrów i masê oko³o 30 kilogramów. A to ju¿ nie ¿arty. Na rozmiar tej ryby wskazuje nawet ustawowy wymiar ochronny, który w Polsce wynosi do 70 centymetrów.
G³owacica potrzebuje wód zimnych dobrze natlenionych, szybko p³yn±cych o kamienistym dnie. Najliczniej wystêpuje w rzekach ze ¿wirowym lub kamienistym dnem. ¯yje samotnie. Jest ryb± stanowiskow±, za¿arcie broni±c± swego ¶ci¶le okre¶lonego terytorium przed wszelkimi konkurentami. Najchêtniej przebywa w g³êbszych partiach wód o silnym nurcie. Odznacza siê tolerancj± ekologiczn±, mo¿e ¿yæ nawet w lekko zanieczyszczonych wodach.
W wyprawie na g³owacice z Krakowa najbli¿ej jest nad Dunajec. Rybê tê mo¿na spotkaæ ju¿ u pocz±tków tej piêknej rzeki, czyli po³±czenia Bia³ego i Czarnego Dunajca w Nowym Targu. I od tamtego miejsca a¿ do Knurowa mo¿na na ni± polowaæ – ale uwaga! - tylko na sztuczn± muchê. Poni¿ej Knurowa a¿ do Jeziora Czorsztyñskiego mo¿na ju¿ spinningowaæ. Poni¿ej zbiornika czorsztyñskiego a¿ do terenów Czorsztyñskiego Parku Narodowego tak¿e dozwolone s± zarówno spinning jak i mucha. Poni¿ej Kro¶cienka a¿ do uj¶cia rzeki Ochotnicy w Tylmanowej wyznaczony zosta³ odcinek specjalny, na którym obowi±zuj± dzienne licencje, dozwolona jest wy³±cznie sztuczna mucha i obowi±zuje zasada no kill. Poni¿ej znów dozwolony jest spinning. Wszystkie te odcinki znajduj± siê na terenach wód nowos±deckich. Ci z wêdkarzy, którzy wykupuj± zezwolenia na wody tarnowskie, mog± spotkaæ g³owacicê na odcinku poni¿ej zapory w Czchowie a¿ do okolic Zakliczyna.
Polski rekord (wagowy) je¶li chodzi o g³owacicê nale¿y do Lubomira Huzvika, który w roku 2001 wyci±gn±³ z Dunajca rybê wa¿±c± 20,3 kg i mierz±ca 120 centymetrów. I spotkania z tak± g³owacic± wszystkim w nachodz±cym sezonie ¿yczê. Przy okazji tylko przypomnê, ¿e okres ochronny dla tej piêknej ryby obowi±zuje od 1 marca do 31 maja. I kolejna wa¿na uwaga: zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Po³owu Ryb PZW z ³owiska mo¿na zabraæ tylko jedn± g³owacicê w ci±gu tygodnia (liczonego od poniedzia³ku do niedzieli).
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, ¿eby móc dodawaæ komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostêpne tylko dla zalogowanych U¿ytkowników.

Proszê siê zalogowaæ lub zarejestrowaæ, ¿eby móc dodawaæ oceny.

Brak ocen.
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)




Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa U¿ytkownika

Has³o



Nie jeste¶ jeszcze naszym U¿ytkownikiem?
Kilknij TUTAJ ¿eby siê zarejestrowaæ.

Zapomniane has³o?
Wy¶lemy nowe, kliknij TUTAJ.
Reklama


Copyright by G³os - Tygodnik Nowohucki © 2005-2014