Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2018.11.02] Uchwa³a sprzeczna z prawem
Podczas obrad walnego zgromadzenia spó³dzielni wysuniêto wniosek o zabudowê czê¶ci korytarza, na którym 7 rodzin ma swoje wej¶cia do mieszkañ, bez zgody pozosta³ych w³a¶cicieli mieszkañ. Wniosek przyjêto do realizacji. Wkrótce s±siad postawi³ ¶ciankê z oknem dok³adnie 108 cm od moich wej¶ciowych drzwi, uniemo¿liwiaj±c mi swobodne korzystanie z mieszkania. Inspektor nadzoru budowlanego nakaza³ jej rozebranie. Jednak s±siad z³o¿y³ w wydziale infrastruktury zg³oszenie o zabudowie wraz ze zgod± spó³dzielni na zabudowê korytarza, wydan± na podstawie uchwa³y walnego zgromadzenia. Czy to mo¿liwe, by spó³dzielnia mieszkaniowa nie bra³a pod uwagê opinii swoich cz³onków, z których wiêkszo¶æ jest przeciwko zabudowie korytarzy?

Zgodnie z art. 41 ustawy Prawo spó³dzielcze, walne zgromadzenie mo¿e podejmowaæ uchwa³y jedynie w sprawach objêtych porz±dkiem obrad podanych do wiadomo¶ci wszystkich cz³onków spó³dzielni w terminach i w sposób okre¶lony w statucie spó³dzielni. Zgodnie z art. 42 tej ustawy podjêta przez walne zgromadzenie uchwa³a, która jest sprzeczna z ustaw±, jest niewa¿na. W art. 38 ustawy prawo spó³dzielcze zosta³y wymienione enumeratywnie uchwa³y, jakie mo¿e podejmowaæ walne zgromadzenie. Jest to katalog zamkniety, który mo¿e poszerzyæ jedynie zapis statutu spó³dzielni. Decyzje o zabudowie czê¶ci nieruchomo¶ci wspólnej nie mog± zapadaæ na walnym zgromadzeniu spó³dzielni z tej podstawowej przyczyny, ¿e nieruchomo¶æ wspóln± sfinansowali cz³onkowie spó³dzielni posiadaj±cy lokale w tej nieruchomo¶ci poprzez wniesienie wk³adów budowlanych. Tylko mieszkañcy danej nieruchomo¶ci za po¶rednictwem spó³dzielni mog± wydaæ tak± zgodê, okre¶laj±c jednocze¶nie kwotê, jak± nabywaj±cy (zabudowuj±cy) tê powierzchniê powinien wp³aciæ w formie wk³adu budowlanego. Tak wniesiony wk³ad powinien zostaæ rozliczony na wszystkich posiadaczy spó³dzielczych praw do lokalu.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,438,438 unikalnych wizyt