Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
· Na niedzielę 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2018.10.05] Dlaczego pojawił się grzyb na elewacji?
Na wykonanej kilka lat temu elewacji naszego domu wystąpił zielony nalot, a w kilku miejscach pojawiły się pęknięcia. Skąd te wady się wzięły i jak je usunąć?

Pojawienie się zielonego nalotu oznacza, że elewacja padła ofiarą porażenia biologicznego – grzybów, alg, pleśni, mchów czy glonów. Szczególnie na nie narażone są ściany, w pobliżu których, znajdują się drzewa i zbiorniki wodne. Grzyb sygnalizuje, że wilgoć penetruje i uszkadza docieplającą warstwę tynku. Żeby usunąć problem, trzeba potraktować elewację preparatem grzybobójczym i myjką ciśnieniową. Należy wybrać taki środek chemiczny, który nie będzie tworzył warstwy paroszczelnej, albowiem znacznie ogranicza ona skuteczność „oddychających” materiałów ociepleniowych, takich jak np. wełna skalna. Innym powszechnym problemem są pęknięcia zewnętrznej warstwy elewacyjnej i wynikające z tego uszkodzenia izolacji termicznej. Przyczyny są prozaiczne: kiepskiej jakości materiały, niedopatrzenia wykonawcze lub ignorowanie takich zjawisk jak działanie wiatru, rozszerzalność termiczna elementów instalacji czy osiadanie budynku. Bagatelizowanie nawet najmniejszych pęknięć może prowadzić do dalszej degradacji i spadku właściwości termoizolacyjnych elewacji. W pierwszej kolejności należy taki ubytek wyczyścić i wypełnić podkładem lub specjalistyczną zaprawą. Po zagruntowaniu powierzchni trzeba położyć farbę, a w przypadku większych pęknięć należy uzupełnić braki nową warstwą tynku. Co jednak robić, gdy uszkodzeniu ulega izolacja? Uszkodzony fragment należy wyciąć, a dziurę zakleić tym samym materiałem. Następnie położyć warstwę zbrojną, zagruntować i wykonać wyprawę zbliżoną do tej istniejącej. Regularne przeglądy i konserwacja systemów ociepleniowych pomagają nie tylko zachować odpowiedni wygląd ścian, lecz także zapobiegać degradacji izolacji termicznej. Elewacja dobrze wykonana i prawidłowo utrzymywana nie wymaga remontu przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,433,896 unikalnych wizyt