Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2018.08.10] Wodomierze jako podzielniki kosztów i ich legalizacja
W naszej wspólnocie jedna z w³a¶cicielek pos³uguje siê wodomierzem, który nie by³ legalizowany. W³a¶ciciele twierdz±, ¿e wodomierz jest sprawny i ¿adne przepisy nie nakazuj± jego legalizacji.

Zgodnie z art. 6 Ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodê i zbiorowym odprowadzaniu ¶cieków dostarczenie wody lub odprowadzenie ¶cieków odbywa siê na podstawie umowy o zaopatrzenie w wodê lub odprowadzanie ¶cieków zawartej miêdzy przedsiêbiorstwem wodoci±gowo-kanalizacyjnym a odbiorc± us³ug. Je¿eli nieruchomo¶æ jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, umowa zawierana jest z w³a¶cicielem budynku lub zarz±dc± nieruchomo¶ci wspólnej. Do rozliczeñ miêdzy dostawc± a odbiorc± wody s³u¿y wodomierz g³ówny (w du¿ych budynkach mo¿e ich byæ wiêcej ni¿ jeden) i ten w³a¶nie wodomierz bezwzglêdnie musi byæ legalizowany. Od powy¿szej zasady mo¿liwe s± wyj±tki. Zgodnie z ust. 6 artyku³u 6 Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodê: 6. Na wniosek w³a¶ciciela lub zarz±dcy budynku wielolokalowego, o którym mowa w ust. 4 i 5, przedsiêbiorstwo wodoci±gowo-kanalizacyjne zawiera umowy z korzystaj±cymi z lokali osobami, je¿eli 1) wszystkie lokale wyposa¿one s± zainstalowane wodomierze zgodnie z obowi±zuj±cymi warunkami technicznymi w sposób uzgodniony z przedsiêbiorstwem wodoci±gowo-kanalizacyjnym, 2) mo¿liwy jest odczyt wskazañ wodomierzy, 3) wnioskodawca ustala sposób rozliczeñ ró¿nic wskazañ miêdzy wodomierzem g³ównym a wodomierzami zainstalowanymi w poszczególnych lokalach oraz zasady ich utrzymania, 4) uzgodniony zosta³ przez strony sposób przerwania dostarczania wody do lokalu bez zak³ócania dostaw wody w pozosta³ych lokalach; w szczególno¶ci przez mo¿liwo¶æ przerwania dostarczania wody do lokalu rozumie siê równie¿ za³o¿enie plomb na zamkniêtych zaworach odcinaj±cych dostarczanie wody do lokalu. W takim przypadku maj± zastosowanie przepisy rozporz±dzenia ministra spraw wewnêtrznych i administracji z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych u¿ytkowania budynków mieszkalnych. Zgodnie z § 33 tego rozporz±dzenia w przypadku gdy instalacja wodoci±gowa zosta³a wyposa¿ona w wodomierze do rozliczeñ zu¿ycia wody w lokalach, w³a¶ciciel tych urz±dzeñ powinien zapewniaæ okresow± ich legalizacjê. 2. Okresy wa¿no¶ci cechy legalizacyjnej okre¶laj± odrêbne przepisy. (§ 30 rozporz±dzenia zawiera analogiczny przepis odnosz±cy siê do instalacji ciep³ej wody u¿ytkowej).
W pozosta³ych przypadkach wodomierze nie spe³niaj± funkcji przyrz±dów pomiarowych, lecz funkcjê podzielników kosztów. Innymi s³owy, ich wskazania stanowi± podstawê do okre¶lenia rozdzia³u kosztów wynikaj±cych z faktur dostawcy wody na poszczególnych odbiorców – w³a¶cicieli i u¿ytkowników lokali. Mo¿na zatem przyj±æ, ¿e w takich przypadkach nie istnieje prawny obowi±zek legalizacji wodomierzy co 5 lat. Legalizacja, zarówno pierwotna (bezpo¶rednio po zakoñczeniu procesu produkcyjnego), jak i pó¼niejsza, polega na sprawdzeniu i stwierdzeniu, ¿e wodomierz spe³nia wymagania Polskiej Normy PN-EN 14154-1:2007 Wodomierze – Czê¶æ 1: Wymagania ogólne. (pozosta³e czê¶ci normy dotycz±: Czê¶æ 2 – Instalacji i warunków u¿ytkowania, Czê¶æ 3 – Metod i wyposa¿enia do badañ). Jedn± z cech wodomierza jest jego dok³adno¶æ sprawdzana w trzech okre¶lonych przez Normê punktach. Zak³ada siê, ¿e je¶li wodomierz spe³nia warunki okre¶lone w Polskiej Normie, to przez okres piêciu lat mo¿e pe³niæ funkcjê urz±dzenia pomiarowego. Je¿eli wodomierz nie pe³ni funkcji urz±dzenia pomiarowego, lecz jedynie funkcje podzielnika kosztów, mo¿na dopu¶ciæ nieco bardziej liberalne wymagania stawiane temu urz±dzeniu. Wydaje siê, ¿e w takim przypadku okres u¿ytkowania wodomierza mo¿na by³oby wyd³u¿yæ do sze¶ciu, czy nawet siedmiu lat od ostatniej legalizacji. Mo¿na tu wyj¶æ z za³o¿enia, ¿e utrata dok³adno¶ci wodomierza mo¿e mieæ dla niektórych w³a¶cicieli lokali skutki negatywne (w przypadku obci±¿enia ich wiêksz± czê¶ci± zu¿ytej wody), lecz skutki te zostan± zrekompensowane oszczêdno¶ci± kosztów wynikaj±c± z d³u¿szego okresu u¿ytkowania wodomierza (ni¿szy koszt roczny wymiany lub legalizacji wodomierza). Wyd³u¿enie okresu u¿ytkowania wodomierzy nie mo¿e byæ jednak nadmierne. Wskazania wodomierzy, nawet przy dopuszczeniu mniejszej dok³adno¶ci, powinny jednak pozostawaæ wiarygodne. Stanowiæ one bêd± podstawê do rozliczeñ kosztów ponoszonych przez wspólnotê (a tak¿e spó³dzielniê) mieszkaniow± za zakup wody i odprowadzenia ¶cieków. Trudno jednak okre¶liæ graniczny okres u¿ytkowania wodomierzy wykorzystywanych jako podzielniki kosztów.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,468,734 unikalnych wizyt