Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
· Na niedzielę 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2018.06.08] Należy zapisać w uchwale
Kupiłam mieszkanie, w którym można podłączyć kominek. Kanały dymowe zostały zaprojektowane tylko na ostatnich piętrach. Kto powinien czyścić kanały dymowe i ponosić koszty tej usługi?

Nie wszystko można odgórnie uregulować. Przepisy ogólne (ustawy, rozporządzenia) nie są tak szczegółowe, by określały kto i w jakiej sytuacji ma ponosić koszty czyszczenia kanałów dymowych. Ustawa o własności lokali pozostawia ten problem do rozstrzgnięcia samym właścicielom lokali w danej nieruchomości. Mówi ona bowiem (w art. 22 ust. 3 p. 8), że jedną z funkcji ogółu właścicieli (jedną z czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu) jest ustalenie, w wypadku nieuregulowanym przepisami, części kosztów związanych z eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno do użytku poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku właścicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane będą do kosztów zarządu nieruchomością wspólną. To sami właściciele podejmując uchwałę o granicach nieruchomości wspólnej lub inną, ale spełniającą warunki cytowanego przepisu, określają, jakie koszty (w przypadkach nieuregulowanych przepisami) ponosi wspólnota, a jakie właściciel lokalu. W sprawach, o których pisze czytelniczka, właściciele lokali powinni podjąć uchwałę, zgodnie z którą koszty przeglądów i czyszczenia kanałów dymowych dla kominów powinny być pokrywane: * przez wspólnotę mieszkaniową - jeżeli kanały dla kominków są zbudowane wspólnie z innymi kanałami (jako zespół przewodów); * przez indywidualnych właścicieli - jeżeli kanały są zbudowane odrębnie dla kominów (choć i w tym przypadku ogół właścicieli może zdecydować o wspólnym pokrywaniu kosztów. To są jedynie zalecenia. Nie należy ich traktować jako obowiązek. Właściciele lokali mają prawo swobodnie kształtować zakres praw i obowiązków we wspólnocie mieszkaniowej, oczywiście bez naruszania przepisów zawartych w obowiązujących ustawach i rozporządzeniach.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,443,672 unikalnych wizyt