Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] ¦wiêtuj...
· Na niedzielê 31 marc...
· [2024.03.29] ¦wi±tec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2018.04.14] Kwietniowe kr±pie (2)
A gdzie szukaæ kr±pi w jeziorach i zbiornikach zaporowych? To zale¿y o jakie kr±pie chodzi – o du¿e kr±pie czy drobne kr±piki. Te ostatnie znale¼æ mo¿emy w litoralu: blisko trzcinowisk, w¶ród gêstej ro¶linno¶ci. Niewielkie kr±pie spotkaæ mo¿emy, podobnie jak wzdrêgi, w samych trzcinowiskach. Ale im w takim trzcinowisku woda jest g³êbsza, tym dorodniejsze kr±pie tam siê zapêdzaj±.
Kr±pie lubi± przebywaæ tak¿e w okolicy zatopionych drzew, le¿±cych na dnie konarów, ga³êzi i patyków, a tak¿e w pobli¿u pomostów. Gdy rozpoczyna siê lato, kr±pie zaczynaj± ¿erowaæ na coraz wiêkszych g³êboko¶ciach – czêsto s± to stoki nad czystym, twardym dnem, a wiêc ³owiska, w których ³owimy zazwyczaj p³ocie. W przeciwieñstwie do leszczy, kr±pie unikaj± zarówno mulistych zatok jak i g³êbokich, leszczowych toni.
Kr±pie najlepiej ¿eruj± wieczorem, a tak¿e w nocy. Wielokrotnie spotyka³em siê z sytuacjami, ¿e gdy o zmierzchu przesta³y ¿erowaæ p³ocie, rozpoczyna³o siê ¿erowanie sporych kr±pi.
Spêdzaj±c nad jakim¶ jeziorem urlop i maj± do dyspozycji wiêcej wolnych dni, warto nasze przysz³e ³owisko zanêciæ. W jeziorach i zbiornikach zaporowych zanêtê na kr±pie k³adzie siê w miarê mo¿liwo¶ci na dno. Chyba, ¿e kr±pie ¿eruj± razem z p³ociami, wtedy lepiej u¿yæ zanêty, która wolno opada na dno. Podobnie jest z kr±piow± przynêt±. Najczê¶ciej umieszcza siê j± na dnie lub tu¿ nad nim. Rzadziej przynêtê umieszcza siê w toni. Ale - jak pisa³em w ubieg³ym tygodniu, charakteryzuj±c kr±pie ¿yj±ce w rzekach - ryby te wol± przynêty przemieszczaj±ce siê, zarówno tocz±ce siê po dnie, jak i p³yn±ce tu¿ nad nim. Pod tym wzglêdem kr±pie bardziej przypominaj± p³ocie ni¿ leszcze. I podobnie jest w jeziorach. Dlatego warto co jaki¶ czas przesuwaæ zestaw lub ruszaæ przynêt± w pionie. Takie wleczenie przynêty po dnie lub przesuwanie jej w pionie daje szczególnie dobre wyniki w nocy, kiedy ³owimy u¿ywaj±c sp³awika ze ¶wiec±c± nasadk±.
Do najczê¶ciej u¿ywanych przynêt nale¿±: kawa³ki czerwonych robaków, larwy ochotki, k³ódki, bia³e robaki i (w lecie) wszelakiego rodzaju ciasta. A wiêc przynêty w zasadzie takie same jak w przypadku ³owienia p³oci. I w jeziorach kr±pie ³owi siê takim samym zestawem jak p³ocie – podobnie delikatnym, chocia¿ w przypadku kr±pi ta delikatno¶æ nie ma a¿ takiego znaczenia.
Na wiosnê dobrymi ³owiskami kr±pi s± te¿ kana³y, którymi ryby te migruj± z jezior. W wiêkszych i g³êbszych kana³ach kr±pie przebywaj± równie¿ latem. Najgorsz± por± na ³owienie kr±pi w tych zbiornikach jest jesieñ, gdy¿ ryby te wiêkszo¶ci przenosz± siê z powrotem do jezior, w których spêdzaj± zimê.
Gdy chodzi o pory dnia, to – podobnie jak w jeziorach i zbiornikach zaporowych – kr±pie najlepiej bior± wieczorem i w nocy. W dzieñ, je¶li uda nam siê z³owiæ kr±pia, to z regu³y jest to ma³a rybka.
Hol zaciêtego kr±pia, nawet du¿ego, jest stosunkowo ³atwy, chocia¿ ryba ta walczy d³u¿ej i bardziej energicznie ni¿ takiej samej wielko¶ci leszcz. Sposobem walki przypomina du¿± p³oæ.
I, na koniec, uwaga dla tych, którzy z³owione przez siebie ryby lubi± zje¶æ. Kr±pie nie s± zbyt smaczne. Wielu wêdkarzy uwa¿a, ¿e du¿o lepiej wygl±daj± w wodzie ni¿ na patelni. Podzielam ich opiniê.
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,220,992 unikalnych wizyt