Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] ¦wiêtuj...
· Na niedzielê 31 marc...
· [2024.03.29] ¦wi±tec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2018.03.30] O wzdrêdze czyli krasnopiórce (2)
W ubieg³ym tygodniu przybli¿y³em nieco wzdrêgê – przepiêkn± rybê naszych jezior i leniwie p³yn±cych rzek. Dzisiaj chcia³bym dodaæ jeszcze parê s³ów na temat tego, gdzie wzdrêgi szukaæ i w jakich porach dnia j± ³owiæ?
Zacznê od drugiej kwestii, czyli od pór dnia. Krasnopiórka, jak wiadomo, jest ryb± ciep³o- i cieniolubn±. Ciep³o wskazuje na lato, jako na tê roku, kiedy spotkania ze wzdrêgami s± najczêstsze. To prawda. O ile w upalne dni nie wszystkie ryby ¿eruj± tak jak by¶my tego chcieli, o tyle wzdrêga je bardzo lubi. Mo¿na powiedzieæ, ¿e lato jest ulubion± por± roku krasnopiórek. To w³a¶nie wtedy, gdy s³oñce jest najwy¿ej, najwcze¶niej wstaje i najpó¼niej zachodzi, jest najlepszy czas na wzdrêgowe wyprawy.
Z cieniolubno¶ci± wzdrêg jest pewien paradoks. Bo chocia¿ ryba ta preferuje cieñ, to jednak uwielbia wrêcz s³oneczn± pogodê. Gdy niebo pokryte jest ciê¿kimi chmurami, z których lej± siê strugi deszczu, na wzdrêgi lepiej siê nie wybieraæ. W czasie deszczu wzdrêgi chowaj± siê w najbardziej gêste, podwodne zaro¶la. Wszystko zmienia siê, gdy za¶wieci s³oñce. Wzdrêgi od razu bior± siê do ¿ycia. Ale gdy s³oñce ¶wieci, wzdrêgi lubi± przebywaæ w delikatnym cieniu ro¶lin.
Ze wspomnianej cieniolubno¶ci mo¿na wysnuæ wniosek, ¿e najlepszymi porami ¿erowania krasnopiórek bêdê wczesne godziny poranne oraz godziny wieczorne. I tak jest rzeczywi¶cie. Ryby te preferuj± wspomniane pory dnia, z tym, ¿e zdecydowanie przedk³adaj± wieczór nad poranki. Jak zauwa¿aj± w swojej ksi±¿ce „P³oæ i wzdrêga”, wspomniani przeze mnie w ubieg³ym tygodniu Edmund Gutkiewicz i Przemys³aw Mroczek: „Tu¿ przed zachodem s³oñca stada krasnopiór zaczynaj± przemieszczaæ siê w stronê otwartej wody, poszukuj±c pokarmu poza swoimi kryjówkami, i intensywnie ¿erowaæ. W zale¿no¶ci od ³owiska brania mog± trwaæ a¿ do pó¼nych godzin nocnych, na co musimy byæ przygotowani”.
Wspomniane uwagi dotycz± oczywi¶cie lata. Wiosn± i jesieni± pory ¿erowania ulegaj± zmianie. Wzdrêgo mo¿emy z powodzeniem ³owiæ ca³e po popo³udnie, a w ciep³e i bezwietrzne dni nawet przez ca³y dnieñ.
A gdzie wzdrêgi szukaæ? Krasnopiórka mieszka we wszystkich wodach stoj±cych, a tak¿e w po³±czonych z rzekami starorzeczach. Spotkaæ j± mo¿na nawet w leniwie toczonych wodach rzecznych cieków. Generalnie, nie lubi jednak nurtu. Najwiêksze przyrosty osi±ga w du¿ych i ¶rednich jeziorach, gdzie czuje siê najlepiej. Krasnopiórki spotkaæ mo¿na wzd³u¿ niemal ca³ego brzegu, ale w miejscach p³ytkich, w¶ród ro¶lin, w spokojnych zatokach o niewielkiej g³êboko¶ci, a przed wszystkim w¶ród trzcin. Trzcinowiska wydaj± siê byæ jej ulubionym terytorium. Wzdrêgi potrafi± przebywaæ w nich przez wiêkszo¶æ dnia. Trzcinowiska daj± nie tylko wzdrêgom schronienie, ale przy okazji s± dla nich niez³± „jad³odajni±”, pe³n± skorupiaków i innych smako³yków przyczepionych do trzcinowych ³odyg.
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,221,109 unikalnych wizyt