Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2018.03.17] Leszcze nie tylko wiosenne
Ostatnio rozpisa³em siê o p³ociach. Teraz by wypada³o napisaæ o innej rybie, która na wiosnê równie¿ czêsto go¶ci w wêdkarskich siatkach. Mam na my¶li leszcza. Z dostêpnych statystyk wynika, ¿e w ci±gu roku najlepsze rezultaty w po³awianiu tej ryby wêdkarze osi±gaj± wiosn± – przez kilkana¶cie dni przed i po tarle. Drugim dobrym czasem na leszcza jest lato – od po³owy lipca do koñca sierpnia. Je¶li chodzi o wiosnê, ryby bior± dobrze, poniewa¿ po zimie s± bardzo wyg³odzone. Z kolei je¶li chodzi o lato, to w tym przypadku decyduj±c± rolê odgrywa temperatura wody. Warto pamiêtaæ, ¿e leszcz ¿eruje intensywnie w wodzie, której temperatura przekracza 10 stopni Celsjusza (a najlepiej ¿eruje wtedy, gdy temperatura wody wynosi oko³o 20 stopni Celsjusza). Gdy woda jest ch³odniejsza, ¿erowanie znacznie spada, natomiast przy kilku stopniach ryba ta praktycznie przestaje pobieraæ pokarm.
A skoro jeste¶my przy kwestii ¿erowania leszczy, to warto zwróciæ uwagê na charakterystyczny dla tego gatunku rytm dzienny ¿erowania. I to zarówno w rzekach jak i zbiornikach zaporowych czy jeziorach.
Pierwszym doskona³ym okresem jest przed¶wit. To czas, gdy od wschodu niebo zaczyna powoli ja¶nieæ. Nad wod± unosi siê delikatna mg³a. Stada leszczy zaczynaj± intensywnie ¿erowaæ w poszukiwaniu pokarmu. W rzekach spotkamy je wtedy w zakolach, w zatokach, za g³ówkami wchodz±cymi prostopadle do nurtu, za gêstwin± krzewów, które wstrzymuj± i tak leniwy pr±d wody. W jeziorach leszcze podp³ywaj± w s±siedztwo trzcin i oczeretów. Obecno¶æ ryb zdradzaj± charakterystyczne b±belki gazu unosz±ce siê z dna – efekt rycia leszczowymi ryjkami w mule. Gdy s³oñce wzniesie siê nad horyzontem ¿erowanie ustaje. Chyba, ¿e jest pochmurno, wtedy ¿erowanie jeszcze przez jaki¶ czas. Po up³ywie oko³o dwóch godzin rozpoczyna siê druga faza ¿erowania, która trwa a¿ do czasu obeschniêcia rosy. Trzecia faza ¿erowania trwa do¶æ krótko i ma miejsce niekiedy w samo po³udnie. Leszcze ¿eruj± wtedy w g³êbszych partiach wody i ³owione s± raczej przypadkowo. I wreszcie nadchodzi czwarta, wa¿na dla wêdkarzy faza ¿erowania – to ¿erowanie przedwieczorne. Na dwie, trzy godziny przed zachodem s³oñca leszcze znów pojawiaj± siê w nieco p³ytszych i os³oniêtych miejscach, gdzie ¿eruj± a¿ do zachodu s³oñca.
Tak to wygl±da w wersji idealnej, podrêcznikowej. ¯ycie, a zw³aszcza wêdkarskie ¿ycie, zawsze przynosi niespodzianki. I od przedstawionego wy¿ej dziennego rytmu ¿erowania zawsze mog± pojawiæ siê odstêpstwa. Bo na ¿erowanie przemo¿ny wp³yw maj± zarówno temperatura wody jak i warunki atmosferyczne takie jak wiatr, zachmurzenie czy temperatura powietrza. To dlatego w³a¶nie niejeden wêdkarz przytoczy wiele historii z piêknymi leszczami, które wyci±gn±³ w najmniej oczekiwanych porach dnia, a nawet w nocy.
Ale czy to w³a¶nie nie ta nieprzewidywalno¶æ decyduje o uroku wêdkarstwa?
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,477,522 unikalnych wizyt