Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] ¦wiêtuj...
· Na niedzielê 31 marc...
· [2024.03.29] ¦wi±tec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2018.02.10] Prawo do historii
Czy awantura o polsk± pamiêæ historyczn± by³a komu¶ potrzebna? Czy nieusprawiedliwiona reakcja Izraela spowodowana zosta³a walk± przedwyborcz±, jaka toczy siê w tym kraju, czy mo¿e perspektyw± uchwalenia przez polski Sejm ustawy reprywatyzacyjnej? Polska w Izraelu uwa¿ana by³a za jedno z najbardziej przyjaznych pañstw, Polacy tradycyjnie sympatyzowali z Izraelem w jego walce z Arabami, wiêc po co politycy izraelscy wywo³ali w Polsce falê oburzenia wobec swojego kraju?
Polska nie zmieni przepisów nowelizuj±cych ustawê o Instytucie Pamiêci Narodowej. Jej celem jest wyeliminowanie wypowiedzi, przede wszystkim medialnych, przypisuj±cych narodowi polskiemu lub polskiemu pañstwu odpowiedzialno¶æ lub wspó³odpowiedzialno¶æ za zbrodnie pope³nione przez hitlerowskie Niemcy, a tak¿e inne systemy i ideologie totalitarne. Polska sprzeciwia siê wszelkim próbom wybielania win prawdziwych sprawców, tak jak to ma miejsce, gdy u¿ywa siê terminu „polskie obozy ¶mierci”. To nie by³y polskie obozy, utworzyli je Niemcy na okupowanych ziemiach polskich i to Niemcy wymordowali w nich miliony ¯ydów. Ale wymordowali w nich tak¿e miliony Polaków. Wiedza na ten temat na ¶wiecie jest bardzo mizerna, a korzystaj± z tego ci, którzy chc± zafa³szowaæ historiê i na Polaków przerzuciæ przynajmniej czê¶æ pope³nionych zbrodni. A to Polska by³a jedynym okupowanym przez Niemców krajem w Europie, gdzie za pomaganie ¯ydom karano ¶mierci±. Polskie pañstwo, reprezentowane przez rz±d w Londynie i posiadaj±ce swoje instytucje w kraju, stanowczo potêpia³o wszelkie formy wspó³pracy z okupantami w prze¶ladowaniu ¯ydów, a Armia Krajowa kara³a ¶mierci± tych, którzy ¯ydów wydawali Niemcom. Polska by³a jedynym pañstwem w Europie, który nie posiada³ kolaboruj±cego rz±du, ani nie wystawi³ kolaboranckich formacji. Szkoda, ¿e ¶wiat o tym nie pamiêta. Ale skoro tak jest, to trzeba o tym przypominaæ.
Nowelizacja ustawy o IPN wyra¼nie stwierdza, ¿e wolno¶æ badañ naukowych, swoboda dyskusji historycznych, czy te¿ dzia³alno¶æ artystyczna, nie bêd± ograniczane. W czasie wojny zawsze nastêpuje wiêksze zwyrodnienie ni¿ w czasach pokoju, szerzy siê przestêpczo¶æ i zwyk³y bandytyzm. Ofiar± bandytów padali tak¿e ¯ydzi i nikt tego nie neguje. Ale skala pomocy udzielanej przez Polaków prze¶ladowanym ¯ydom, pokazuje, ¿e by³y to zjawiska marginesowe. Trzeba o tym mówiæ i pisaæ nie tylko w Polsce.
Opozycja jak zwykle stanê³a po stronie przeciwników Polski. Pojawi³y siê skandaliczne wypowiedzi. Warto jednak przypomnieæ, ¿e to obecna opozycja, w czasach kiedy rz±dzi³a – a dysponowa³a wtedy mia¿d¿±c± si³± mediów – wstydzi³a siê polskiej historii i ogranicza³a jej nauczanie w szko³ach ¶rednich. To pod patronatem Platformy powstawa³o w Polsce muzeum II wojny ¶wiatowej, które przedstawia³o „europejski punkt widzenia” na nasz± historiê, tak aby pomniejszyæ dzieje oporu w Polsce i skalê poniesionych ofiar i strat. To za rz±dów Platformy i PSL od³o¿ono na pó³kê projekt budowy muzeum historii Polski oraz wyrzucono do kosza plan utworzenia muzeum Kresów. To za Platformy i PSL kontynuowano prowadzon± przez lata przez SLD i Uniê Wolno¶ci politykê wymazywania przesz³o¶ci z edukacji kolejnych roczników i z pamiêci ca³ego pokolenia. Dlatego teraz trzeba tak stanowczo upomnieæ siê o polsk± historiê.
Ryszard Terlecki
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,221,463 unikalnych wizyt