Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2007.02.23] Marcowe miêtusy
W marcu, jak w garncu – g³osi stare porzekad³o. Bywa³o, ¿e z pocz±tkiem tego miesi±ca rzeki i jeziora skute by³y jeszcze lodem. Ale bywa³y i marce ciep³e, gdy p³ytkie zatoczki nagrzewa³y siê do¶æ szybko i wszêdzie pachnia³o wiosn±. Tegoroczna zima by³a wyj±tkowo ³askawa i wygl±da na to, ¿e w marcu spokojnie bêdzie mo¿na zacz±æ wêdkowaæ na grunt czy na sp³awik. W tym kontek¶cie warto pomy¶leæ o miêtusie, który od kilku lat objêty zosta³ okresem ochronnym na czas tar³a. I dobrze, bo przed laty ryba ta pada³a ofiar± k³usowników, którzy mordowali – tak to trzeba nazwaæ – miêtusy w ich tarliskach; metod± na tzw. szarpaka. A¿ dziw bierze, ¿e nie dosz³o do zag³ady ca³ego gatunku.
Okres ochronny miêtusa koñczy siê z ostatnim dniem lutego. Pierwsza po³owa marca, to doskona³y czas, by zapolowaæ na rybê, która – wyg³odnia³a po tarle – ma teraz doskona³y apetyt. Gdzie szukaæ miêtusa? Ja ³owi³em go w Dunajcu – albo poni¿ej zapory w Czchowie, albo poni¿ej mostu na drodze do Zakliczyna. Trzeba szukaæ go w miejscach, gdzie dno rzeki zarzucone jest kamieniami, pniami zatopionych drzew, w okolicach g³ówek, podwodnych krzewów brzegowych pó³ek, w pl±taninie korzeni… To ulubione miejsca tej jedynej ryby dorszowatej, która ¿yje w s³odkich wodach. Polowanie na miêtusa wymaga jednak samozaparcia i pewnych wyrzeczeñ. Najlepszy czas jej po³owu, to ch³odna i ciemna noc, z przymrozkami i zacinaj±cym deszczem lub ¶niegiem. Je¶li wieczór jest ciep³y, a niebo roz¶wietla przyjazny ksiê¿yc, lepiej siê wybraæ na romantyczn± randkê, a nie na miêtusa. Na rybê tê mo¿na spróbowaæ zapolowaæ tak¿e w dzieñ – musi byæ jednak du¿e zachmurzenie, a zestaw powinni¶my zarzuciæ w pobli¿e miêtusowej kryjówki. Pamiêtajmy, ¿e dopóki wody s± zimne, miêtus wypuszcza siê na nocne ³owy nawet na dalekie ¿erowiska. Gdy woda stopniowo zaczyna siê nagrzewaæ, wypady te staj± siê coraz krótsze, i ograniczaj± siê do okolic sta³ej kryjówki. W pierwszej po³owie marca zarzucaj±c w rzece nocn± gruntówkê, zawsze mamy szansê, ¿e przynêta znajdzie siê na szlaku poszukuj±cego po¿ywienia miêtusa. Pó¼niej szanse te malej±, chyba ¿e z przynêt± trafimy w pobli¿e kryjówki tej ryby. A to ju¿ trochê trudniejsze.
Wybieraj±c siê na miêtusa zabieramy ze sob± niezbyt d³ugie wêdzisko z ko³owrotkiem (d³ugim kijem ¼le operuje siê w ciemno¶ciach). ¯y³kê stosujemy do¶æ solidn± (0,28-0,30), a przypon trochê cieñszy (0,18-0,25), by w przypadku zaczepu nie traciæ ciê¿arka. Zabieramy ze sob± tak¿e gotowe przypony. Miêtus po³yka przynêtê g³êboko, dlatego po wyci±gniêciu ryby, nie próbujemy wyjmowaæ haczyka, lecz odcinamy przypon.
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,434,720 unikalnych wizyt