Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
· Na niedzielę 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2017.12.08] Gdzie szukać ryb w rzece?
Przed nami zima, o czym najdobitniej przypomniał śnieg, który padał pod koniec ubiegłego tygodnia. A w zimie nad wodę wybierają się tylko nieliczni. Dlatego, korzystając z większego luzu, chciałbym się trochę zatrzymać nad tematem, którego znajomość przydatna jest każdemu wędkarzowi. Bo od wiedzy w tym zakresie zależy to, czy znad wody wracamy z rybami czy z pustą siatką. Temat ten wyznaczony jest pytaniem: gdzie szukać ryb w rzece? Bywa przecież tak, że na przestrzeni pół kilometra spotkać można licznie występujące brzany, a kilometry w dół i w górę rzeki brzany spotkać nie sposób. Dlaczego? Dlaczego brzany upodobały sobie ten, a nie inny odcinek rzeki? Podobnie, gdzieś łowi się piękne sandacze, a powyżej lub niżej tego stanowiska sandacza złowić nie sposób. Dlaczego?
By odpowiedzieć na powyższe pytania, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, co dla ryb jest ważne, co trochę ważniejsze, a co najważniejsze. Wydaje się, że bez względu na gatunek ryb, można tutaj określić pewną gradację.
Najważniejsza wydaje się ilość tlenu w wodzie. Różne gatunki ryb mają w tym względzie różne wymagania i dlatego polując na ryby, możemy z góry spodziewać się na jakie gatunki możemy trafić, a o który możemy przestać myśleć. Pstrąga potokowego, głowacza, strzebli czy śliza nigdy nie spotkamy w wodzie odpowiedniej dla leszcza, krąpia, karasia, lina, suma czy węgorza. Bo ryby z pierwszej grupy mają bardzo wysokie zapotrzebowanie na tlen, a ryby z drugiej wymienionej grupy to zapotrzebowanie mają niskie. Dlatego pstrągów potokowych szukamy w dobrze natlenionych górskich i podgórskich rzekach i potokach, a karasi czy leszczy w w rzekach nizinnych – nawet zamulonych.
Drugim ważnym czynnikiem jest siła nurtu. Są ryby lubiące wartki nurt i są takie, które lubią nurt leniwy – wodę niemalże stojącą.
Trzecim niezwykle ważnym czynnikiem, ważniejszym niż dostępność pokarmu, jest poczucie bezpieczeństwa. Głód występuje u ryb tylko w niektórych okresach dobowego rytmu, natomiast poczucie braku zagrożenia dla ryby ważne jest cały czas. Jest doceniane tym bardziej, im ryba jest starsza, a tym samym bardziej ostrożna. To dlatego z reguły wędkarze łowią rybią młodzież, a prawdziwe okazy trafiają się rzadko. Ale i pod względem potrzeby bezpieczeństwa poszczególne gatunki różnią się między sobą. O ile leszcz za swój bezpieczny azyl uzna głęboką toń, o tyle dla świnki będzie to obszar otwartego, bystrego nurtu, umożliwiający skuteczną ucieczkę w razie zagrożenia. Karp z kolei zadowoli się zapewniającą spokój kryjówką w ocienionej niszy w pobliżu jakichś wodnych przeszkód. Dla innych jeszcze gatunków takimi bezpiecznymi miejscami będą rozległe płaty zanurzonej roślinności, przeróżne nisze i głęboczki.
Próżno szukać ryb w miejscach, gdzie nie czują się one bezpieczne. Ta potrzeba bezpieczeństwa bywa lekceważona tylko w jednym okresie – w okresie rozrodu. Ale prawdziwy wędkarz w tych okresach poszczególnych gatunków nie łowi.
Te ostoje, dające rybom poczucie bezpieczeństwa, można porównać do naszych stałych adresów zamieszkania. Wacław Strzelecki w swojej arcyciekawej książce „Czytać w rzece. Rozumieć ryby” napisał: „Odkryć ostoję i dotrzeć do niej z wędką oznacza znaleźć właściwe łowisko właściwych dla niej ryb”.
Jakub Kleń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,443,077 unikalnych wizyt