Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2017.11.10] Przegl±dy w mieszkaniach
Podczas przegl±dów przewodów kominowych, instalacji gazowej oraz elektrycznej w protokole stwierdzono usterki w niektórych lokalach mieszkalnych wspólnoty mieszkaniowej. Kto egzekwuje wykonanie zaleceñ pokontrolnych od w³a¶cicieli mieszkañ? Czy w razie niewykonania zaleceñ sprawê nale¿y skierowaæ do s±du cywilnego, czy do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o wyegzekwowanie?

Osoby dokonuj±ce przegl±du poszczególnych instalacji powinny poinformowaæ w³a¶cicieli lokali o usterkach w ich lokalach. Zwykle jednak protokó³ zawieraj±cy spis tych usterek dostarczany jest tylko zarz±dowi. Powinien on wiêc pisemnie poinformowaæ w³a¶cicieli o wystêpuj±cych w ich lokalach usterkach. Obowi±zek usuniêcia stwierdzonych usterek spada jednak zwykle przede wszystkim na wspólnotê mieszkaniow±. Usterki dotycz± bowiem przewodów kominowych, a one nale¿± do nieruchomo¶ci wspólnej. Wyj±tkiem s± specjalne przewody wybudowane dla indywidualnych w³a¶cicieli, np. w przypadku zbudowanego w lokalu kominka. Przewody gazowe wewn±trz lokalu, mog± co prawda zgodnie z uchwa³± w³a¶cicieli lokali byæ w³asno¶ci± w³a¶ciciela lokalu, jednak¿e nawet w takim przypadku zaleca siê, by wspólnota mieszkaniowa wziê³a na siebie zarówno obowi±zek przegl±du okresowego, jak i obowi±zek usuwania stwierdzonych usterek (nie dotyczy to odbiorników gazu – kuchenek, podgrzewaczy itp.). Takie rozwi±zanie podnosi poziom bezpieczeñstwa w ca³ym budynku. Instalacja elektryczna wewn±trz lokalu (za licznikiem) nale¿y do indywidualnego w³a¶ciciela. Ka¿dy z w³a¶cicieli zarz±dza swoim lokalem, jest zatem zobowi±zany do zapewnienia prawid³owego funkcjonowania nale¿±cych do niego instalacji i urz±dzeñ. Wspólnota nie ma wiêc obowi±zku nadzorowania usuwania usterek i nie powinna ingerowaæ w sprawy bêd±ce w kompetencji indywidualnego w³a¶ciciela lokalu. Istnieje tu jednak jeden wyj±tek. Je¿eli usterka zagra¿a nie tylko lokalowi, lecz tak¿e pozosta³ym lokalom czy konstrukcji i instalacjom budynku na przyk³ad w przypadku nieszczelno¶ci urz±dzeñ gazowych, zarz±d wspólnoty ma prawo i obowi±zek interesowania siê procesem usuwania usterki, a w przypadku du¿ej zw³oki i wynikaj±cego st±d du¿ego zagro¿enia dla mieszkañców, ma prawo odci±æ dop³yw gazu (w ten sposób usuwaj±c zagro¿enie) i jednocze¶nie interweniowaæ w organach nadzoru budowlanego w celu zapewnienia bezpieczeñstwa na terenie budynku.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.09 27,470,642 unikalnych wizyt