Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
· Na niedzielę 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2017.11.02] Francuzi bronią krzyża
Wielu Francuzów wyraziło swój sprzeciw wobec decyzji sądu o usunięciu krzyża z pomnika św. Jana Pawła II w gminie Ploërmel w Bretanii. Zdaniem Rady Stanu krzyż w przestrzeni publicznej jest "brakiem poszanowania dla zasady rozdziału Kościoła od państwa". Rada uznała, że krzyż wieńczący papieski monument narusza przepisy z 1905 roku o rozdziale Kościoła od państwa. Gmina ma teraz pół roku na wprowadzenie zaleceń.
Sprawa zbulwersowała opinię publiczną w Polsce. Premier Beata Szydło podjęła nawet decyzję, by sprowadzić pomnik do Polski, jeśli będzie na to zgoda strony francuskiej oraz lokalnej społeczności. Wcześniej z taką inicjatywą wystąpiły również władze węgierskiego miasta Tata.
Tymczasem w obronie krzyża staje coraz liczniejsza grupa samych Francuzów. W sieci pojawiła się petycja "Nie dla usunięcia krzyża w Ploërmel", którą podpisało już ponad 30 tys. osób - w znacznej mierze Francuzów. Nie brakuje też głosów oburzenia na Twitterze, gdzie została niedawno zainaugurowana akcja #MontreTaCroix (Pokaż twój krzyż), w ramach której internauci publikują zdjęcia krzyży w ramach sprzeciwu wobec decyzji francuskiego sądu.
Oczywiście przesadą byłoby stwierdzenie, że Francuzi gremialnie zaczynają wracać do swoich kulturowych i cywilizacyjnych korzeni. Ale z drugiej strony, czy ta obecna obrona krzyża nie jest jakimś znakiem tego, że ten dumny i może trochę zarozumiały naród, zaczyna powoli budzić się ze swojego laickiego snu? A tak na marginesie... o znaczącym powrocie Francuzów do katolicyzmu mówi ostatnio także znany współczesny pisarz francuski Michel Houellebecq.
Jan L. FRANCZYK
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,440,857 unikalnych wizyt