Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2017.10.27] A mo¿e na miêtusa?
Miêtus to jedyny przedstawiciel rodziny dorszowatych, który ¿yje w wodach s³odkich. Ryba ta preferuje czyste rzeki z wartkim nurtem i ¿wirowatym dnem. Dlatego przed laty spotkaæ go mo¿na by³o bardzo czêsto w Dunajcu poni¿ej zapory w Czchowie jak i w przep³ywaj±cej ko³o Brzeska Uszwicy. Miêtusa spotkaæ mo¿na tak¿e w zbiornikach zaporowych oraz g³êbokich jeziorach, jak Hañcza, gdzie ukrywa siê przy dnie oraz w miejscach, do których nie dociera ¶wiat³o dzienne.
Zbli¿aj±cy siê listopad to dobry czas dla tych, którzy marz± o z³owieniu miêtusa. Noce robi± siê ju¿ wyra¼nie ch³odne (miêtus lubi ch³ód), a najlepsze efekty w po³owie miêtusów uzyskujemy ³owi±c w³a¶nie wieczorem i w nocy. Wêdkarze znaj± okre¶lenie „miêtusowa pogoda”. Tak, tak. Miêtusowa pogoda, to parszywa pogoda. Je¶li zacina deszcz ze ¶niegiem, to ponoæ najlepiej. Naprawdê trzeba mieæ zdrowie i kochaæ wêdkowanie, by w tak± pogodê wyruszaæ nad wodê.
Oczywi¶cie, gdy planujemy miêtusow± zasiadkê, to nad wod± powinni¶my zjawiæ siê odpowiednio wcze¶niej, za dnia. Po to, by dobrze przygotowaæ obozowisko. Bo nie ma nic gorszego jak nerwowe poszukiwanie ró¿nych akcesoriów w ciemno¶ciach (nawet je¶li posiadamy latarkê). Dzienne ¶wiat³o pozwoli nam tak¿e przygotowaæ ognisko, które w ch³odn± noc wyra¼nie poprawia wêdkarskie samopoczucie. A dobrze rozpalonego ogniska nie ugasi nam ani si±pi±ca m¿awka ani padaj±cy z nieba pierwszy tegoroczny ¶nieg.
Miêtusy ³owimy albo na grunt albo na sp³awik. I jedna i druga metoda, w zale¿no¶ci od charakteru ³owiska, dobrze siê sprawdza, a dostêpne dzisiaj powszechnie ¶wietliki pozwalaj± obserwowaæ po zmroku zarówno sygnalizacyjn± bombkê jak i sp³awik. Typowy zestaw gruntowy, to wêdzisko do 4 metrów d³ugo¶ci, p³aski ciê¿arek, ¿y³ka g³ówna 0,25 mm, haczyk numer 8. Zestaw sp³awikowy jest bardzo podobny do gruntowego.
W charakterze przynêty stosujemy wy³±cznie przynêty zwierzêce: pêczki czerwonych robaków, rosówki, martwe rybi i ¿ywczyki. Wynika to z tego, ¿e miêtusy preferuj± dietê miêsn±. M³ode od¿ywiaj± siê robakami, larwami owadów, skorupiakami, drobnymi ¶limakami i miêczaki. Pokarmem starszych miêtusów s± ryby - jazgarz, kie³b, p³oæ i raki. Miêtusy uwielbiaj± równie¿ ikrê – i w³a¶nie ta miêtusowa s³abo¶æ do ikry by³a powodem têpienia tej ryby przez dziesiêciolecia zarówno przez rybaków jak i wêdkarzy.
Szykuj±c miêtusowy sprzêt warto przygotowaæ wcze¶niej kilka przyponów do wymiany. Miêtus ³yka przynêtê do¶æ g³êboko i gdy go ju¿ wyci±gniemy, najpro¶ciej jest po prostu przypon odci±æ.
Miêtusowcy powinni siê spieszyæ. Na upolowanie tej ryby maj± czas tylko do koñca listopada. Pó¼niej dla miêtusów zaczyna siê czas ochronny, który potrwa do koñca lutego.
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,432,734 unikalnych wizyt