Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2017.07.07] Gdy wentylacja nie dzia³a
Czy w³a¶ciciel lokalu, powo³uj±c siê na brak ci±gu oraz wydostaj±ce siê w ³azience nieprzyjemne zapachy, mo¿e przebiæ otwór wentylacyjny do s±siedniego kana³u wentylacyjnego bez szkody dla innych lokatorów, których mieszkania s± w tym samym pionie? Budynek, wybudowany w 1980 r., ma wysoko¶æ 14 kondygnacji oraz wyposa¿ony jest w przewody zbiorcze wentylacji grawitacyjnej. Badanie kominiarskie wykaza³o, ¿e przewód jest dro¿ny.

Odpowiedzieæ na to pytanie mo¿na w dwóch aspektach: formalnym i merytorycznym. Rozpatruj±c tê sprawê pod wzglêdem formalnym, nale¿y stwierdziæ, ¿e zgodnie z § 24 Rozporz±dzenia Ministra Spraw Wewnêtrznych i Administracji z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych u¿ytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. nr 74 z 1999 r., poz. 836) wprowadzanie jakiejkolwiek zmiany w instalacji i urz±dzeniach wentylacyjnych w lokalu wymaga wcze¶niejszego uzyskania zgody w³a¶ciciela budynku. Na podstawie tre¶ci przes³anego pytania mo¿na domniemywaæ, ¿e taka zgoda nie zosta³a udzielona, co prowadzi do wniosku, ¿e opisane dzia³anie w³a¶ciciela lokalu by³o bezprawne. Wypowiadaj±c siê w kwestii merytorycznej, uwa¿am, ¿e podjêcie zmian naprawczych w zakresie wentylacji grawitacyjnej musi byæ poprzedzone rzeteln± ekspertyz± dotycz±c± przyczyn jej nieprawid³owego dzia³ania. W rozpatrywanym przypadku takiej ekspertyzy nie by³o, a dzia³anie lokatora nie by³o zwi±zane z usuniêciem wystêpuj±cej wady, ale z ingerencj± w istniej±cy system wentylacji. W ka¿dym przypadku wykonanie dodatkowego otworu w przewodzie wentylacyjnym zarówno g³ównym, jak i bocznym (przykanaliku), jest zwi±zane z zak³óceniem dzia³ania wentylacji jednego lub wiêcej lokali po³o¿onych w tym samym pionie. W lokalu, w którym wykonano dodatkowy otwór wentylacyjny, nie musi nast±piæ poprawa dzia³ania wentylacji, a jak wynika z praktyki, wykonanie otworu wentylacyjnego bezpo¶rednio w przewodzie zbiorczym mo¿e w pewnych sytuacjach powodowaæ nap³yw powietrza wywiewanego z innych lokali do tego lokalu.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,442,815 unikalnych wizyt