Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
· Na niedzielę 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2017.04.07] KRZYŻ POWINIEN JEDNOCZYĆ
Ze Świętami Wielkiej Nocy ściśle związany jest krzyż na którym śmierć poniósł Jezus. Jego symbolika od wieków towarzyszy chrześcijaństwu. Mało kto wie, że najwyższy pamiątkowy krzyż na świecie znajduje się w Hiszpanii w Valle de los Caídos - Dolinie Poległych. Właściwie pełna nazwa brzmi Monumento Nacional de Santa Cruz del Valle de los Caídos – co znaczy Narodowy Pomnik Świętego Krzyża w Dolinie Poległych. Kamienny krzyż na wzgórzu ma 152,4 m wysokości, 46 m rozpiętości i 6 m szerokości, waży 201 tysięcy ton i jest widoczny z odległości prawie 50 kilometrów. Dolinę Poległych odwiedziłem kilkanaście lat temu i z bliska mogłem podziwiać ogrom monumentalnego krzyża pod którego byłem wrażeniem.
Znajduje się tu również Mauzoleum wykute w górze, na której umieszczono krzyż, upamiętniające ofiary wojny domowej w Hiszpanii, którego budowę przeprowadził generalissimus Francisco Franco w latach 1940 – 1959. Prace wykonywało 20 tys. więźniów, przeciwników politycznych rządzącego twardą ręką Hiszpanią do roku 1975 Franco. Umieszczono tutaj prochy ok. 40 tys. żołnierzy poległych w wojnie domowej z obu stron i dodatkowo ok. 4 tys. tych, którzy w nieludzkich warunkach budowali ten monument. Jest tu również pochowany sam caudillo Franco zmarły w 1975 roku i jego poprzednik, twórca syndykalistycznej Falangi José Antonio Primo de Rivera. Mimo, że od śmierci totalitarnego przywódcy Hiszpanii minęło ponad 40 lat, nikt nie rusza jego grobu i mimo rządów sprawowanych w międzyczasie przez lewicę, nie przeniesiono miejsca jego pochówku, choć trzeba przyznać, że były takie propozycje.
Francisco Franco obalił legalnie wybrany przez Hiszpanów w lutym 1936 roku rząd Frontu Ludowego i wprowadził bezwzględną dyktaturę. Współpracował z faszystowskimi Włochami Mussoliniego oraz hitlerowskimi Niemcami. Wzorem tych ostatnich zakładał w Hiszpanii obozy koncentracyjne, w których więził ludzi o poglądach lewicowych. Istniały one dłużej od tych faszystowskich niemieckich, bo do roku 1947. W czasie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu Franco prowadził kampanię terroru, czyli eliminowania swoich przeciwników politycznych.
Ofiarami czystek dokonywanych przez nacjonalistów była inteligencja, nauczyciele i liderzy związkowi. Do największych doszło w Granadzie (1 marca 1939 roku) i w Kordobie, gdzie została wymordowana prawie cała elita niepopierająca frankistów. Z powodu masowego terroru w wielu obszarach kontrolowanych przez nacjonalistów tysiące republikanów opuściło swoje domy i próbowało ukryć się w pobliskich lasach i górach. Wielu z nich dołączyło do antyfaszystowskiej partyzantki. Setki tysięcy innych uciekło z kraju. Liczba ofiar terroru waha się od 150 tysięcy do 400 tysięcy ofiar. Już po zakończeniu II wojny światowej wydano 50 tys. wyroków śmierci na przeciwników politycznych. Czyniono to często w imię obrony Hiszpanii przed zarazą komunistyczną i ponoć w obronie krzyża. O tym nie wolno nam zapominać, do czego prowadzi nacjonalistyczna ideologia.
Krzyż nigdy nie powinien dzielić i służyć jakimkolwiek krucjatom, a wręcz odwrotnie powinien jednoczyć ludzi dobrej woli. To dla mnie symbol męczeństwa Chrystusa i odkupienia ludzkości, a zarazem miłosierdzia i przebaczenia. Ktokolwiek inaczej Go traktuje powinien budzić niepokój wśród swoich pobratymców. I o tym też warto pamiętać obecnie w Polsce…
SŁAWOMIR PIETRZYK
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.09 27,441,541 unikalnych wizyt