Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2017.03.23] Przysz³a wiosna
W poniedzia³ek 20 marca rozpoczê³a siê wiosna astronomiczna. We wtorek 21 marca rozpoczê³a siê wiosna kalendarzowa. W przysz³± sobotê, 1 kwietnia Zarz±d Ko³a PZW Nowa Huta zgodnie z tradycj± zaprasza wszystkich chêtnych wêdkarzy na „Wiosenne sprz±tanie terenu wokó³ zalewu Nowa Huta” (zbiórka chêtnych o godz. 9.00 przy Domu Wêdkarza). To wszystko ¶wiadczy o tym, ¿e nowy sezon wêdkarski zbli¿a siê szybkimi krokami.
Marzec bywa bardzo kapry¶ny. Tak jest te¿ marzec tegoroczny. Generalnie zimny, z ma³± ilo¶ci± s³oñca i czêstymi deszczami. A i o kwietniu stare polski porzekad³o mówi, ¿e „kwiecieñ-plecieñ, bo przeplata trochê zimy, trochê lata”. Bo w kwietniu lubi zawiaæ mokrym ¶niegiem, a w nocy bywaj± przymrozki. Ale w kwietniu bywa ju¿ bardzo ciep³o. A ryby, jako stworzenia zmiennocieplne po¿±daj± ciep³a. Za dnia, szczególnie wtedy, gdy przygrzewa s³oñce, ryby wychodz± na p³ycizny, czyli w miejsca, w których woda nagrzewa siê najszybciej.
Ale ju¿ w marcu, wtedy gdy z powodu topniej±cego w górach ¶niegu, woda w rzekach podnosi siê mo¿emy zaobserwowaæ znacz±ce zmiany. Mieszkañcy wiosek po³o¿onych nad rzek± obserwuj± jak ryby zaczynaj± pojawiaæ siê na zalanych wod± ³±kach czy w przybrze¿nych podtopionych zaro¶lach. Bo miejsca te dostarczaj± wielu szykuj±cym siê rozrodu rybom olbrzymiej ilo¶ci po¿ywienia. Wyp³ukiwanie z gleby larwy owadów, d¿d¿ownice i inne bezkrêgowce s± ³apczywie zjadane przez wiêkszo¶æ gatunków. A przecie¿ na zalanej wod± przyrzecznej ³±ce sporo jest tak¿e ró¿nego rodzaju nasion i kie³kuj±cych ro¶lin – to tak¿e strawa nie do pogardzenia dla czê¶ci gatunków. Szczupaki i inne drapie¿niki wykazuj± z kolei zainteresowanie odbywaj±cymi swoje gody ¿abami. Z ¿a³osnym skutkiem dla tych ostatnich. Jeste¶my ¶wiadkami wielkiego wczesnowiosennego ob¿arstwa.
Tak to wygl±da w rzekach. Ale w zbiornikach sta³ych – w jeziorach, stawach, gliniankach czy zbiornikach zaporowych tak¿e widaæ wiosenne zmiany. Widoczne oznaki budzenia siê przyrody do ¿ycia widaæ najpierw na p³yciznach. Bo tam woda ogrzewa siê najszybciej. Tam te¿ zaczyna najszybciej odradzaæ siê podwodna ro¶linno¶æ i tam te¿ zobaczyæ mo¿emy roje ma³ych muszek nad wod±, a w wodzie ruch przeró¿nych niewielkich stworzeñ. Tam te¿ najszybciej dostrze¿emy po raz pierwszy po zimie niewielkie rybki.
Zazwyczaj w kwietniu nastêpuje wiosenne wyrównanie temperatur w ca³ej masie wód jeziora czy stawu. Na to wyrównywanie siê temperatury wody wp³ywaj± nie tylko ruchy samej wody pod wp³ywem ró¿nicy temperatur, ale w przemieszczaniu siê warstw wody w jeziorach udzia³ maj± tak¿e wiosenne wiatry (to one powoduj± powstawanie w zbiornikach pr±dów powierzchniowych i wirowych). Oczywi¶cie wszystko wygl±da inaczej w du¿ych jeziorach mazurskich, a inaczej w niewielkich zbiornikach.
Tak czy owak, kwietniowa woda staje siê coraz cieplejsza, a wraz ze wzrostem jej temperatury ryby (inne wodne ¿yj±tka) staj± siê coraz bardziej aktywne. Po prostu – po zimie wraca aktywne ¿ycie. A wraz z nim, nad wodê powracaj± aktywni wêdkarze. Zaczyna siê nowy sezon.
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.11 27,436,237 unikalnych wizyt