Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.03.22] Wiosenn...
· [2024.03.22] W Unii ...
· Na niedzielê 24 marc...
· [2024.03.22] Koalicj...
· [2024.03.15] Dro¿ej ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2016.12.22] Piêkno¶æ z jezior (3)
W ubieg³ym tygodniu skupi³em siê na kwestii stanowisk, w których mo¿na wzdrêgê spotkaæ. Ale nie starczy³o ju¿ miejsca w gazecie na to, by chocia¿ pobie¿nie odnie¶æ siê do wzdrêgowych przynêt i wzdrêgowego sprzêtu. Mo¿e dzisiaj wreszcie siê uda.
Sprzêt do po³owu wzdrêg nie musi byæ wyrafinowany. Wystarczy zwyk³y zestaw p³ociowy, z tym ¿e – w przeciwieñstwie do po³owu p³oci - nie u¿ywamy metod gruntowych. Wzdrêgi ³owi siê na zestawy sp³awikowe albo z u¿yciem kuli wodnej. Je¶li chodzi o wêdzisko, to jego typ nie ma wiêkszego znaczenia. Znaczenie mo¿e mieæ tylko charakter ³owiska – i ten charakter bêdzie decydowa³ o tym czy u¿yjemy ko³owrotka czy te¿ d³ugiej laski. To, co ró¿ni klasyczny zestaw p³ociowy od u¿ywanego do po³owu krasnopiórek, to grubo¶æ ¿y³ki. Blisko¶æ naturalnych zawad (ro¶lin), których trzyma siê wzdrêga wymusza stosowanie trochê grubszych ¿y³ek. Wzdrêgi co prawda nie nale¿± do ryb szczególnie walecznych (o wiele waleczniejsze s± p³ocie), ale ich specyficzne zachowanie, czyli ¿erowanie w blisko¶ci bezpiecznego schronienia, wymusza na wêdkarzu hol „si³owy”. Optymaln± grubo¶ci± jest 0,17 do 0,20 mm.
I parê s³ów o przynêtach. Jak wiadomo p³ocie bywaj± do¶æ chimeryczne je¶li chodzi o posi³ki. Inaczej jest z ich krewniaczkami – wzdrêgami. Te ostatnie cechuj± siê grubiañsk± wrêcz ³apczywo¶ci±. Nie gardz± niczym, co da siê zje¶æ. Przynêta mo¿e byæ zarówno drobna jak i gruba, ro¶linna i zwierzêca, naturalna a nawet sztuczna. Wszystko nadaje siê do ³ykniêcia. Wzdrêgi nie nale¿± do ryb wybrednych. To pewne.
Co zatem zak³adaæ na haczyk poluj±c na te ¶liczne ryby? Niemal zawsze sprawdza siê kukurydza z puszki (rzecz niedroga a niezwykle wydajna, któr± mo¿na zarówno za³o¿yæ na haczyk jak i u¿yæ w charakterze zanêty). Z innych specja³ów ro¶linnych poleciæ mo¿na pêczak, bia³y ³ubin oraz p³atki owsiane. Sprawdza siê równie¿ ciasto z kaszy manny (nie mo¿e ono byæ jednak zbyt miêkkie, gdy¿ wzdrêgi znakomicie opanowa³y sztukê zdejmowania przynêty z haczyka). Niez³± przynêt± jest tak¿e ugnieciony chleb.
Z przynêt zwierzêcych sprawdzaj± siê, chyba najbardziej uniwersalne ze wszystkich przynêt, bia³e i czerwone robaki. U¿ycie tych przynêt czêsto koñczy siê jednak atakami okoni, które równie¿ lubi± przebywaæ i ¿erowaæ w tych partiach wód, w jakich przebywaj± wzdrêgi. Niez³e s± równie¿ dojrza³e owady, a w¶ród nich koniki polne, które s± cenn± zdobycz± du¿ych wzdrêg.
Jak wspomnia³em, krasnopióry s± wszystko¿erne, a oznacza, ¿e wykazuj± te¿ cechy drapie¿ników. Znam opowie¶ci kilku kolegów wêdkarzy, którzy spinningowali w zatokach na drapie¿niki i ze zdumieniem ogl±dali na kotwiczkach swoich ma³ych obrotówek dyndaj±ce niez³e wzdrêgi. Wspominaj±c o tym, bynajmniej nie mam zamiaru namawiaæ kogokolwiek, by na wzdrêgi wybiera³ siê z wêdk± spinningow±. Ten wtrêt s³u¿y³ jedynie podkre¶leniu, ¿e wzdrêgi maj± naturê niez³ych ³obuziaków.
I na koniec uwaga dla pocz±tkuj±cych wêdkarzy. Bêdzie ona dotyczyæ typowego wzdrêgowego brania. Otó¿ branie krasnopiórki jest do¶æ charakterystyczne. Sp³awik powoli odje¿d¿a w bok, a po chwili zanurza siê. Bywa te¿, ¿e jedynie podskakuje, powoli przemieszczaj±c siê wzd³u¿ albo w g³±b trzcin. Zazwyczaj zacinamy wtedy, gdy haczyk zaczyna siê zanurzaæ. Przy kukurydzy mo¿na zaci±æ trochê wcze¶niej. Zacinamy te¿ wtedy, gdy sp³awik zbli¿y siê do granicy trzcin, by uchroniæ siê od z³o¶liwego, a niemal pewnego zaczepu o twarde trzciny. Zreszt± po paru pierwszych braniach nabierzemy w zacinaniu wprawy.
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,214,023 unikalnych wizyt