Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] ¦wiêtuj...
· Na niedzielê 31 marc...
· [2024.03.29] ¦wi±tec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2016.11.25] PATRIOTYCZNE DZIEDZICTWO
W listopadzie obchodzimy najwa¿niejsze ¶wiêto odrodzenia Polski po 123 latach niewoli. Jeszcze w tym numerze „G³osu” zamieszczamy materia³y dotycz±ce 98 rocznicy tego wa¿nego wydarzenia. Bra³em udzia³ w kilku uroczysto¶ciach, ale najbardziej by³o mi bliskie spotkanie w Domu Kombatanta w os. Górali. Wziêli w nim udzia³ ¿yj±cy jeszcze kombatanci z okresu II wojny ¶wiatowej, licznie zaproszeni go¶cie oraz m³odzie¿ z kilku nowohuckich szkó³ ponadgimnazjalnych. Piszemy o tym szerzej na str. 11. Przypominaj±cy historyczne wydarzenia prowadz±ce do odzyskania niepodleg³o¶ci kpt. Franciszek Bary³a z szacunkiem mówi³ o ludziach, którzy przyczynili siê do tego. Okazuje siê, ¿e tutaj w Nowej Hucie mieszkali i pracowali byli legioni¶ci, uczestnicy powstañ ¶l±skich i wielkopolskiego. Pozostawili po sobie ¶lad w postaci przekazanych osobistych pami±tek z tamtych lat. To dziêki nim mo¿emy ogl±daæ w Muzeum Czynu Zbrojnego w os. Górali pe³ne wyposa¿enie u³ana – legionisty, mundury, czy proporce i sztandary z tamtych lat walk o Ojczyznê.
W tym miejscu specjalnie u¿y³em s³owa Ojczyzna, bo ma to ¶cis³y zwi±zek z pojêciem patriotyzmu. Nazwa „patriotyzm” wywodzi siê z greckiego s³owa „πατριά” – „patria” oznaczaj±cej rodzinê, grupê, plemiê lub naród wywodz±cy siê od wspólnych przodków, ojców tzw. ojczyznê. Patriotyzm nale¿a³ do nowego s³ownika polityki, który wytworzy³ siê w epoce o¶wiecenia i rozwin±³ w romantyzmie. Wi±za³ on jednostkê (obywatela) i pañstwo emocjonaln± i osobist± wiêzi±. Stanowi³o to wyzwanie wobec tradycyjnych koncepcji w³adzy, zgodnie z którymi dziedziczny monarcha panowa³ nad pasywnymi poddanymi. Kojarzony z radykalizmem patriotyzm, promuj±c aktywn± postawê obywatelsk± by³ obiektem krytyki ze strony konserwatystów. Cechami patrioty jest umi³owanie w³asnej ojczyzny i narodu oraz szacunek dla swoich przodków. Mo¿e byæ ono realizowane poprzez kultywowanie tradycji i obrzêdów, obchodzenie ¶wi±t i rocznic, oddawanie czci bohaterom narodowym oraz s³awnym osobisto¶ciom zas³u¿onych dla kraju, a tak¿e kultywowanie pamiêci o nich. Patriotyzm oznacza tak¿e postawê prospo³eczn± przejawiaj±c± siê równie¿ w pozytywnym dzia³aniu na rzecz rozwoju swojej lokalnej spo³eczno¶ci w ró¿nego rodzaju przedsiêwziêciach o charakterze kulturalnym, politycznym, gospodarczym i spo³ecznym; uczestnictwo w wyborach, ¶wiadom± postawê obywatelsk±, ochronê w³asnego dziedzictwa kulturowego.
Po tym obiektywnym omówieniu cech patriotyzmu zastanawiam siê czy obecnie w Polsce jest kultywowany patriotyzm. W zasadzie tak, bo na ka¿dym kroku wielu z nas powtarza jak to kocha Ojczyznê i stara siê dzia³aæ dla jej dobra. Problem w tym jak siê to ma do praktyki i dzia³ania patriotycznego. I tu wrócê do Muzeum Czynu Zbrojnego w którym s± pami±tki z okresu odradzania niepodleg³o¶ci i pó¼niejszych lat walki o jej przetrwanie. Niestety to muzeum trwa tylko dziêki coraz wê¿szej grupie kombatantów i ludzi kochaj±cych Ojczyznê. Natomiast oficjalne w³adze w ogóle nie pomagaj± temu muzeum chroni±cemu tak wa¿ne dziedzictwo. Czy to jest zachowanie patriotyczne?
Patriotyzm to stawianie dobra kraju i swojej spo³eczno¶ci ponad interes osobisty. Wymaga on osobistego po¶wiêcenia i podporz±dkowania interesom spo³eczno¶ci, co mo¿e siê niekiedy wi±zaæ z rezygnacj± z prywatnych animozji i uprzedzeñ. Czy staæ na to niektórych przedstawicieli w³adzy, którzy uwa¿aj± siê za patriotów?
S£AWOMIR PIETRZYK
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,219,871 unikalnych wizyt