Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] Świętuj...
· Na niedzielę 31 marc...
· [2024.03.29] Świątec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2016.11.19] Uchwały są formą udziału w zarządzaniu
Nasza wspólnota podjęła uchwałę o utworzeniu specjalnego funduszu inwestycyjnego na budowę parkingu i jednoczesnym zmniejszeniu zaliczek na fundusz remontowy. Głosowałem przeciwko takiej uchwale i uważam, że mnie nie powinna ona obowiązywać; nie mam samochodu i nie muszę finansować tej inwestycji.

Podjęta przez wspólnotę uchwała obowiązuje wszystkich właścicieli. Swój sprzeciw można wyrazić nie przez niewnoszenie ustalonych wpłat, a przez wystąpienie do sądu. Każdy właściciel ma prawo zaskarżyć uchwałę wspólnoty (art. 25 ustawy o własności lokali). Jest to jeden z elementów uprawnień współwłaściciela do sprawowania zarządu. Zanim jednak zaskarży uchwałę powinien rozważyć, czy ma szansę wygrania w sądzie. A to znaczy, że przed sądem musi udowodnić sprzeczność uchwały z prawem lub umową właścicieli, to że jest niekorzystna z gospodarczego punktu widzenia, narusza zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza interesy właściciela. Nie wydaje się, żeby dla sądu było wystarczającym argumentem powołanie się na brak samochodu. Właściciele mają obowiązek uczestniczenia w finansowaniu nakładów na nieruchomość wspólną również wówczas, gdy z niej bezpośrednio nie korzystają. Podobny pogląd wyraził Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z 12 lipca 2006 r. (sygn. akt I ACa 183/06). W sprawie chodziło o zawieszenie funduszu remontowego i utworzenie funduszu inwestycyjnego. W ocenie sądu właściciele lokali mogli podjąć każdą uchwałę, która dotyczy spraw wspólnoty i nie jest sprzeczna z porządkiem prawnym i zasadami współżycia społecznego. Uchwała o zawieszeniu wpłat na fundusz remontowy i wpłacaniu na fundusz inwestycyjny nie narusza zasad zarządzania ani interesów skarżącego właściciela. Członkostwo we wspólnocie z konieczności musi wiązać się z ograniczeniem praw każdego z właścicieli na rzecz interesu wspólnego.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,215,207 unikalnych wizyt