Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
· Na niedzielę 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2016.10.13] Okoń – dobro ryba
Skąd ten mało poprawny ortograficznie tytuł?. Powinno być wszak: okoń – dobra ryba. Ano stąd, że po prostu przypomniało mi się, jak jakieś trzydzieści lat temu, wraz z bratem łowiliśmy w jeziorze czchowskim. Pod wieczór wracaliśmy z łowiska z siatką pełną pięknych okoni. Gdy mijaliśmy stanowisko jakiegoś wędkarza, ten spytał nas, co złowiliśmy? Odpowiedzieliśmy, że osiem ładnych okoni. Na to on rzekł (okazało się, że to Ślązak): Ooo, okoń dobro ryba. To bez wątpienia opinia prawdziwa. Okoń należy zarówno do ryb najsmaczniejszych jak i najpiękniejszych.
Okonie są często łowione w naszych wodach. Tyle, że z reguły są to okonie niewielkie – góra dwudziestocentymetrowe. A przecież okonie potrafią być okazałe. Nawet wtedy, gdy nie są tak wielkie jak te rekordowe, dochodzące do pół metra długości. A takiego właśnie okonia złowił w 1986 roku Jacek Nowakowski. Jego rekordowy okoń mierzył równe pięćdziesiąt centymetrów długości i osiągnął wagę 2,65 kg. Ale nawet gdy nie są tak wielkie, wyglądają wspaniale. Bo czyż kilka trzydziestocentymetrowych okoni w siatce nie potrafi wprawić człowieka w stan euforii? Potrafi.
Okonia łowimy praktycznie cały rok. Wprawdzie wytrawni łowcy tego drapieżnika twierdzą, że najlepsze wyniki osiąga się jesienią, gdy woda jest „otwarta”, gdy roślinność wodna zamiera, ale okonie z powodzeniem łowione są tak samo spod lodu, jak i na wiosnę czy w lecie. Na dodatek w Polsce okoń jest jedną z najpospolitszych ryb. Spotkać możemy go w stawach i jeziorach, w gliniankach, w zbiornikach zaporowych, w pożwirowych wyrobiskach i w wodach płynących. Można spotkać go zarówno w niewielkich humusowych i śródleśnych jeziorkach, jak i w wodach krainy pstrąga i lipienia.
Wędkarze cenią sobie okonie, zwłaszcza duże, jako ryby silne i waleczne. Ryby te najczęściej żerują stadem, które składa się z wyrównanych co wielkości osobników. I jeśli wędkarzowi uda się w takie stado trafić, ma zapewnioną dawkę emocji na dłuższy czas.
Z okoniami jest jeden problem, który wynika z ich łapczywości, a który co bardziej wrażliwym wędkarzom sprawia sporo przykrości. Otóż ryby te z reguły zacinają się bardzo głęboko. I cóż, gdy głęboko zatnie się okonek niewielki, którego nie zamierzamy zabierać na obiad, to najlepiej zabić go uderzeniem w głowę i dopiero po tym wyjąć mu haczyk z przełyku. Bo wydzieranie okoniowi zbyt głęboko połkniętego haczyka wydaje się dość barbarzyńskie, a uwolniony i poharatany okonek i tak po chwili przewraca się na bok i traci swoje rybie życie. A jeśli złowioną rybę przeznaczamy do siatki, a haczyk uwiązł zbyt głęboko, to lepiej uciąć żyłkę przy okoniowej paszczy, a na wędkę założyć nowy przypon. Haczyk i tak odzyskamy, po zabiciu ryby. Sam kiedyś przy użyciu różnych wypychaczy starałem się wyciągać połknięte głęboko haczyki przez niewielkie okonie. Ale później z żalem patrzyłem, jak wypuszczone przeze mnie ryby zdychały po jakimś czasie w wodzie (najczęściej dość szybko).
Kończąc dodam tylko, że okonie łowi się praktycznie niemal wszystkimi metodami połowu: na żywca, na spinning, wędką spławikową i wędką podlodową. Ryba ta reaguje na różnorodne przynęty – od żywych i martwych rybek, poprzez larwy owadów, po czerwone robaczki i rosówki. Nie gardzi białymi robaczkami i pijawkami. A niewielki okonek potrafi rzucić się nawet na ściągany pusty złoty haczyk.

Jakub Kleń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,443,303 unikalnych wizyt