Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2016.09.26] Konto bankowe w ma³ej wspólnocie
W mojej wspólnocie mieszkaniowej (6 lokali) sk³adki na fundusz remontowy wp³aca siê na prywatne imienne konto. Czy to jest zgodne z prawem?

W du¿ej wspólnocie mieszkaniowej (w nieruchomo¶ci o liczbie lokali wiêkszej ni¿ 7) w zarz±dzaniu nieruchomo¶ci± wspóln± obowi±zuj±c± zasady okre¶lone w ustawie o w³asno¶ci lokali. Jedna z tych zasad zawarta jest w art. 30 ust. 1 p. 1) ustawy, zgodnie z którym: Art. 30.1. Zarz±d lub zarz±dca, któremu zarz±d nieruchomo¶ci± wspóln± powierzono w sposób okre¶lony w art. 18 ust. 1, jest obowi±zany: 1) dokonywaæ rozliczeñ przez rachunek bankowy.
Nale¿y przez to rozumieæ w³asny rachunek bankowy wspólnoty mieszkaniowej. Nieruchomo¶æ czytelnika, licz±ca zaledwie 6 lokali, jest ma³± wspólnot±. W ma³ej wspólnocie mieszkaniowej zacytowany przepis nie jest obligatoryjny. Zgodnie z art. 19 ustawy o w³asno¶ci lokali: je¿eli liczba lokali wyodrêbnionych i lokali nale¿±cych nadal do dotychczasowego w³a¶ciciela nie jest wiêksza ni¿ siedem, do zarz±du nieruchomo¶ci± wspóln± maj± odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postêpowania cywilnego o wspó³w³asno¶ci.
Z kolei zgodnie z art. 201 Kodeksu cywilnego: do czynno¶ci zwyk³ego zarz±du rzecz± wspóln± potrzebna jest zgoda wiêkszo¶ci wspó³w³a¶cicieli.
Okre¶lenie sposobu przechowywania funduszy i sposobu dokonywania rozliczeñ jest czynno¶ci± zwyk³ego zarz±du. A zatem wiêkszo¶æ w³a¶cicieli lokali (licz±c udzia³ami) ma prawo zdecydowaæ o tym, czy fundusze wspólnoty przechowywane bêd± na rachunku wspólnoty mieszkaniowej, czy na innym rachunku, na przyk³ad otworzonym na nazwisko jednego z w³a¶cicieli lokali. Wiêkszo¶æ decyduje tak¿e o tym, kto spo¶ród w³a¶cicieli (lub byæ mo¿e osób niebêd±cych w³a¶cicielami) ma prawo dysponowania rachunkiem. Niemniej, choæ nie jest to obowi±zkowe, zaleca siê stosowanie siê do podanego wy¿ej przepisu Ustawy o w³asno¶ci lokali i dokonywanie rozliczeñ przy pomocy w³asnego rachunku bankowego wspólnoty mieszkaniowej.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,443,826 unikalnych wizyt