Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] ¦wiêtuj...
· Na niedzielê 31 marc...
· [2024.03.29] ¦wi±tec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2016.06.25] CZY ZATRIUMFUJE IZOLACJONIZM?
W najbli¿szym tygodniu dojdzie do jednego z najwa¿niejszych wydarzeñ w Europie. W Wielkiej Brytanii 23 czerwca zostanie przeprowadzone referendum w sprawie dalszego cz³onkostwa tego pañstwa w Unii Europejskiej. W ostatnich dniach wiêkszo¶æ, jak wskazuj± sonda¿e, osi±gaj± zwolennicy Brexitu, czyli wyst±pienia tego pañstwa ze wspólnoty europejskiej. Sprzyjaj±cy takiemu rozwi±zaniu wskazuj± przede wszystkim na zagro¿enia ze strony obcych nap³ywaj±cych na Wyspy Brytyjskie. Chodzi tu nie tylko o lêk przed terrorystami, ale w ogóle przed nap³ywem uchod¼ców. Ponadto niektórzy ekonomi¶ci wskazuj± na uwolnienie siê Brytanii od p³acenia wysokich sk³adek na rzecz Unii Europejskiej i uwa¿aj±, ¿e kraj uwolni siê od ró¿nych ograniczeñ ze strony unijnych przepisów i zyska wolno¶æ w negocjacjach z pañstwami europejskimi.
Je¶li chodzi o obawy przed nap³ywem uchod¼ców i nie daj Bóg terrorystów, to s± one zrozumia³e. Tylko takie obawy ma wiêkszo¶æ Europejczyków, a izolowanie siê od nich na pewno ich nie rozwi±¿e. Tylko dzia³aj±c wspólnie mo¿emy rozwi±zywaæ narastaj±ce problemy z terroryzmem i nap³ywem uchod¼ców. Walka z Pañstwem Islamskim potrzebuje silnej Europy. Równie¿ lepiej jest rozwi±zywaæ konflikty militarne przeciwstawiaj±c siê wspólnie agresorom. Podobnie jest z nap³ywem uchod¼ców. Tylko zjednoczona Europa mo¿e zgromadziæ odpowiednie ¶rodki, aby powstrzymaæ exodus uciekaj±cych przed wojn± i bied± uchod¼ców. Te zgromadzone ¶rodki powinny byæ skierowane do pañstw Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki, aby tam przerwaæ wojny i poprawiæ bezpieczeñstwo, a przede wszystkim zwiêkszyæ stopê ¿yciow± mieszkañców.
Powiem wiêcej, pokój i bezpieczeñstwo Europy od czasów II wojny ¶wiatowej zawdziêczali¶my procesom integracyjnym. Po upadku komunizmu proces ten przybra³ na znaczeniu i wreszcie pañstwa Europy ¦rodkowej poczu³y pe³en komfort bezpieczeñstwa. Co prawda Norwegia, dwukrotnie odrzuci³a propozycjê wej¶cia do UE, ale ze wzglêdu na bogactwo tego pañstwa jest to w jakiej¶ mierze zrozumia³e, jak to ma miejsce te¿ w przypadku Szwajcarii. Natomiast nie zdarzy³o siê, aby które¶ z pañstw wchodz±c w sk³ad UE, j± opu¶ci³o, a co dopiero druga co do wielko¶ci gospodarka tej strefy.
Brexit by³bym samozag³ad± gospodarcz± Europy i zarazem oddaniem pola innym potêgom gospodarczym ¶wiata, czyli Stanom Zjednoczonym i przede wszystkim Chinom. Oznacza to tak¿e zwiêkszenie pozycji Rosji, bo nie wiadomo jak siê zachowa Wlk. Brytania np. w sprawie dalszego utrzymania sankcji ekonomicznych wobec tego pañstwa za agresorsk± politykê wobec Ukrainy.
Powa¿ni specjali¶ci przestrzegaj±, ¿e Brexit rozpocznie dezintegracjê Unii Europejskiej i zachêci Rosjê do dalszej ekspansji w sprawy Europy. Spowoduje to wzmocnienie si³ antyunijnych w pañstwach europejskich, takich jak Francja, Austria, a nawet pañstwa Beneluxu, sprzyjaj±cych faszyzuj±cemu nacjonalizmowi. W tym wszystkim z uwag± obserwujê zachowanie partii rz±dz±cej w Polsce. Oficjalnie mówi o niebezpieczeñstwach p³yn±cych z Brexitu, ale w praktyce sama os³abia struktury unijne, nie szanuj±c p³yn±cych z jej strony przestróg i ostrze¿eñ dotycz±cych ³amania zasad demokracji. W praktyce PiS jako przeciwnik ¶ci¶lejszej integracji Unii Europejskiej sprzyja zwolennikom Brexitu, co w konsekwencji prowadzi do izolacjonizmu pañstw europejskich wraz ze wszystkimi efektami. A jednym z nich bêdzie utrata znacznych ¶rodków pieniê¿nych przez Polskê, jako najwiêkszego beneficjenta netto funduszy unijnych.
S£AWOMIR PIETRZYK
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 27,217,141 unikalnych wizyt