Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2016.05.06] Uchwa³a wa¿na natychmiast
Notariusz, którego zatrudnili¶my do obs³ugi zebrania, twierdzi, ¿e uchwa³a zmieniaj±ca sposób zarz±du (z art. 18 na art. 20 uwl) wchodzi w ¿ycie dopiero po 6 tygodniach od uchwalenia na zebraniu. Wynika z tego, ¿e powo³any nowy zarz±d bêdzie móg³ przej±æ odpowiedzialno¶æ za wspólnotê dopiero po tym okresie. Obawiam siê, ¿e deweloper „wyczy¶ci” tymczasem rozliczenia na niekorzy¶æ wspólnoty. Moim zdaniem uchwa³a wchodzi w ¿ycie z dniem uzyskania wymaganej wiêkszo¶ci.

Notariusz nie ma racji. Nigdzie w polskim prawie nie okre¶lono terminu, po którym wchodzi w ¿ycie uchwa³a w³a¶cicieli we wspólnocie mieszkaniowej. A wiêc wchodzi ona w ¿ycie natychmiast. Ma to szczególne znaczenie praktyczne przy uchwale o zmianie sposobu zarz±du – kiedy sposób zapisany notarialnie (zarz±d powierzony konkretnej osobie fizycznej lub prawnej) zmienia siê na ustawowy (mo¿liwo¶æ wyboru zarz±du i odwo³anie go w ka¿dej chwili, art. 20 ustawy). Od momentu podjêcia uchwa³y o zmianie sposobu zarz±du – tzn. od chwili, kiedy notariusz wypowie sakramentalne s³owa: „stwierdzam, ¿e uchwa³a zosta³a podjêta” – ta uchwa³a zaczyna obowi±zywaæ i mo¿na natychmiast przyst±piæ do wyboru zarz±du wspólnoty, a wybranemu zarz±dowi przekazaæ wszystkie kompetencje jeszcze w toku tego samego zebrania. Nowy zarz±d mo¿e natychmiast udaæ siê do banku i sporz±dziæ now± kartê wzorów podpisów. Potrzebne s± przy tym jedynie zaprotoko³owana przez notariusza uchwa³a zmieniaj±ca sposób zarz±du i uchwa³a wyborcza, powo³uj±ca imiennie nowy zarz±d. Tylko pierwszy z tych protoko³ów musi mieæ formê notarialn±. Notariusz powinien wydaæ go na zebraniu i po¿egnaæ siê. Uchwa³a o wyborze zarz±du (zgodnie z art. 20) nie powinna mieæ formy notarialnej. Od tej pory zarz±dy bêd± wybierane przez w³a¶cicieli bez udzia³u notariusza, bez dokonywania nowych wpisów w ksiêdze wieczystej.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,437,616 unikalnych wizyt