Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2016.03.25] Kwietniowe kr±pie
W przysz³ym tygodniu, w pi±tek, rozpoczyna siê kwiecieñ. A dla mnie oficjalnym dniem rozpoczêcia nowego sezonu wêdkarskiego jest pierwszy dzieñ kwietnia. To wtedy, po raz pierwszy w roku, nad nowohuckim zalewem przy ul. Bulwarowej pojawiaj± siê wêdkarze. Nowohuccy pasjonaci wêdkarstwa od lat powtarzaj±, ¿e najlepsze s± pierwsze dni kwietnia, gdy wyposzczone po zimie karpie bior± jak szalone. Wêdkarze od lat ³owi±cy na tym akwenie nieraz przechwalali siê, ¿e ju¿ o ósmej czy dziewi±tej rano pakowali majdan, bo w siatkach mieli dozwolony na dzieñ limit. Du¿o w tym prawdy, chocia¿ bywa³o i tak, ¿e w te pierwsze, kwietniowe dni karpie bra³y albo chimerycznie albo nie bra³y wcale. Ale có¿, zawsze to ryby s± do wziêcia tylko w carrefourze, gdzie w¶ród kostek lodu oczekuj± na amatorów. Jest jednak faktem, ¿e kwiecieñ to miesi±c, w którym wiêkszo¶æ wêdkarzy znów zaczyna pojawiaæ siê nad wod±.
Tegoroczny marzec nie nale¿a³ do miesiêcy, który nas pogod± rozpieszcza³. Zobaczymy jaki bêdzie kwiecieñ. Czy bêdzie to ciep³y i s³oneczny wiosenny miesi±c, czy te¿ – jak w przys³owiu – bêdzie to czas, w którym zakosztujemy zarówno trochê zimy jak i trochê lata.
W kwietniu generalnie zaczynaj± braæ karpie, p³ocie, leszcze, kr±pie, liny i okonie, a w rzekach jazie i klenie. Ale ryb± na bezrybiu pozostaje w tym czasie kr±p. Wszêdobylski, ¿ar³oczny i ciekawski. Niezbyt lubiany przez mi³o¶ników leszczy, gdy¿ to w³a¶nie on, niemal zawsze, bywa szybszy w pochwyceniu przynêty. W efekcie, zamiast dorodnych i smacznych leszczy, wyci±gamy mizernie kr±pie.
Kr±pie s± bardzo podobne do ma³ych leszczy i dlatego czêsto mylone s± z tymi ostatnimi. Zw³aszcza przez niedzielnych i wakacyjnych wêdkarzy. Naj³atwiej odró¿niæ oba te gatunki po kolorach p³etw (ma³y leszcz ma p³etwy szare, a kr±p jasnokremowe, ró¿owawe, a niekiedy nawet pomarañczowe lub wpadaj±ce w lekk± czerwieñ), a zw³aszcza po ¶luzie (dla leszcza typowa jest gruba warstwa ¶luzu, mlecznego, klej±cego siê do d³oni, a ¶luz kr±pia jest typowy, podobny do ¶luzu p³oci czy okonia). Zarówno kr±pie jak i leszcze maj± te¿ podobne zwyczaje – miejsca, w których zwykle ³owi siê leszcze, z regu³y s± równie¿ dobrymi ³owiskami kr±pia. Ba, p³ywaj± one czêsto w jednym stadzie, wspólnie z leszczami podobnej wielko¶ci. Ale bywa te¿, ¿e mo¿na spotkaæ wspólne stada kr±pi z p³ociami.
Kr±pie potrafi± osi±gn±æ zupe³nie przyzwoit± wagê, przekraczaj±c± pó³ kilograma (rekordowy kr±p z³owiony na wêdkê w Polsce w roku 1990 wa¿y³ 1,46 kg i mierzy³ 48 centymetrów d³ugo¶ci). A hol kr±pia jest chyba ciekawszy ni¿ leszcza, gdy¿ ryba ta walczy d³u¿ej i bardziej energicznie ni¿ tej samej wielko¶ci leszcz. Sposobem walki przypomina raczej du¿± p³otkê.
Kr±pie najczê¶ciej ³owi siê na przynêty pochodzenia zwierzêcego, co wynika z rodzaju pokarmu pobieranego przez te ryby w naturalnym ¶rodowisku. Najlepiej sprawdzaj± siê larwy ochotki, bia³e robaki i pinki, kawa³ki czerwonych robaków lub bardzo ma³e ca³e czerwone robaki.
Kr±pie to ryby wybitnie „sportowe”. Ich miêso, w przeciwieñstwie do miêsa leszcza, nie jest byt smaczne. A na dodatek zawiera bardzo wiele o¶ci. Kr±pie najlepiej nadaj± siê do zrobienia sobie z nimi pami±tkowej fotografii, a po tej czynno¶ci ze spokojnym sumieniem mo¿emy podarowaæ im wolno¶æ.
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,477,862 unikalnych wizyt