Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] ¦wiêtuj...
· Na niedzielê 31 marc...
· [2024.03.29] ¦wi±tec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2005.07.21] W obronie Europy
Atak islamskich terrorystów na Londyn dotkn±³ nas w znacznie wiêkszym stopniu, gdy okaza³o siê, ¿e zamordowane zosta³y dwie m³ode Polki, po zakoñczeniu studiów pracuj±ce w brytyjskich firmach. Poszukiwanych jest jeszcze kilka osób z Polski i wci±¿ trwa identyfikacja zmasakrowanych wybuchami zw³ok. Brytyjska policja wykaza³a siê du¿± skuteczno¶ci±, poniewa¿ znane s± ju¿ nazwiska terrorystów-samobójców, a poszukiwani s± organizatorzy zamachu. Jeden z nich zosta³ ju¿ zatrzymany w Egipcie.
Trzy zamachy sk³adaj± siê na ponur± historiê globalnej wojny: Nowy Jork, Madryt, Londyn. W ka¿dym z nich zginêli nie frontowi ¿o³nierze czy ¶cigaj±cy terrorystów policjanci, ale niewinni cywile, w tym tak¿e muzu³manie. Dla zamachowców nie ma to wiêkszego znaczenia, skoro w Iraku ponad 90 procent ofiar samobójczych ataków stanowi± wyznawcy islamu. Przywódcy ¶wiêtej wojny nie zawracaj± sobie g³owy rozró¿nianiem ofiar, poniewa¿ wed³ug nich zabici muzu³manie i tak trafi± do raju.
Europa z przera¿eniem patrzy w przysz³o¶æ. Zamachu w Madrycie dokonali przybysze z Maroka, zamachów w Londynie – urodzeni w Anglii synowie pakistañskich emigrantów. Je¿eli lubiany i szanowany nauczyciel którego¶ dnia wk³ada do plecaka ¶mierciono¶ny ³adunek i jedzie do Londynu, aby zabiæ kilkadziesi±t przypadkowych osób, to jak mo¿na ustrzec siê przed takim zagro¿eniem? Jak w wielomilionowej spo³eczno¶ci muzu³mañskiej, zamieszkuj±cej Angliê, Francjê, Niemcy czy Austriê, rozpoznaæ bezlitosnych fanatyków, pa³aj±cych nienawi¶ci± do ¶wiata, w którym urodzili siê i wychowali? Nie jest prawd±, ¿e terrory¶ci pochodz± z rodzin arabskiej biedoty, nie znajduj±cej dla siebie miejsca w europejskich metropoliach. Zabójcy z Londynu pochodz± ze spokojnych i pracowitych rodzin klasy ¶redniej, w trudzie dorabiaj±cych siê dostatku dla siebie i swoich dzieci. W meczecie czy koranicznej szkó³ce spotkali siê z agitatorami d¿ihadu – ¶wiêtej wojny przeciwko niewiernym. Celem tej wojny nie jest wypêdzenie Amerykanów z Iraku, albo wywalczenie terytorium, na którym powstanie pañstwo palestyñskie. Celem ¶wiêtej wojny jest zwyciêstwo islamu nad grzesznym ¶wiatem; zaprowadzenie jednego, wielkiego pañstwa muzu³mañskiego w Azji, Europie, Ameryce. Wszêdzie tam, gdzie ¿yj± spo³eczno¶ci muzu³mañskie, którym – wed³ug religijnych fundamentalistów – nie wolno pozostawaæ pod w³adz± niewiernych.
Czy demokratyczne pañstwo, przestrzegaj±c prawnych procedur, poradzi sobie z bezwzglêdnymi terrorystami? Gdy w meczetach wystêpuj± agitatorzy d¿ihadu, powo³uj± siê na wolno¶æ sumienia i g³oszenia religijnych pogl±dów. Przestrzegaj±c obowi±zuj±cych w Europie praw – nie mo¿na im tego zabroniæ. Udowodnienie, ¿e nawo³uj± do zbrodni, jest bardzo trudne, a nawet w razie przedstawienia takiego zarzutu, islamscy fundamentali¶ci bêd± mieli do swojej dyspozycji nie tylko najlepszych i najdro¿szych adwokatów, ale tak¿e lewicowe media i czê¶æ og³upionej opinii publicznej, upominaj±cej siê o pe³niê praw i pob³a¿liwo¶æ dla ka¿dego, bez wzglêdu na to, czy jest „zwyczajnym” morderc±, fanatycznym terroryst±, pedofilem czy handlarzem narkotyków. W Europie jest wielu muzu³manów, którzy nie chc± mieæ nic wspólnego z zamachowcami, ale poczucie religijnej i narodowej solidarno¶ci uniemo¿liwia im pozbycie siê niebezpiecznych wspó³braci. Czy oznacza to, ¿e Europa bêdzie musia³a ograniczyæ prawa dla przybyszów z innych kontynentów? W niektórych pañstwach arabskich chrze¶cijanie s± dyskryminowani z powodów religijnych i europejscy obroñcy praw cz³owieka jako¶ nie wystêpuj± w ich obronie. Pytania, dotycz±ce bezpieczeñstwa nas wszystkich, s± trudne, ale trzeba je postawiæ zanim przemoc znów zapanuje na ¶wiecie.
Ryszard Terlecki
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,221,147 unikalnych wizyt