Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2015.11.08] Wentylacja w budynkach mieszkalnych
Gdy przysz³a jesieñ i zaczêli¶my zamykaæ okna, nabrali¶my podejrzeñ, ¿e w naszym mieszkaniu nie ma wentylacji. Wezwany kominiarz potwierdzi³ nasze podejrzenia. Proszê o informacjê, jakie przepisy reguluj± problem wentylacji.

Podstawowym aktem prawnym dotycz±cym wentylacji jest rozporz±dzenie ministra infrastruktury z 12.02.2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadaæ budynki i ich usytuowanie. Bardziej szczegó³owe wymagania przedstawione s± w Polskich Normach: PN83/B-03430/Az3:2000 oraz PN-73/B-03431. Wentylacja i klimatyzacja powinna zapewniaæ odpowiedni± jako¶æ ¶rodowiska wewnêtrznego, w tym wielko¶æ wymiany powietrza, jego czysto¶æ, temperaturê, wilgotno¶æ, prêdko¶æ ruchu w pomieszczeniu, a tak¿e warunków bezpieczeñstwa po¿arowego i wymagañ akustycznych okre¶lonych w rozporz±dzeniu. Wentylacjê mechaniczn± lub grawitacyjn± nale¿y zapewniæ w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, w pomieszczeniach bez otwieranych okien, a tak¿e w innych pomieszczeniach, w których ze wzglêdów zdrowotnych, technologicznych lub bezpieczeñstwa konieczne jest zapewnienie wymiany powietrza. Wentylacjê mechaniczn± wywiewn± lub nawiewno-wywiewn± nale¿y stosowaæ w budynkach wysokich i wysoko¶ciowych oraz innych budynkach, w których zapewnienie odpowiedniej jako¶ci ¶rodowiska wewnêtrznego nie jest mo¿liwe za pomoc± wentylacji grawitacyjnej. W pozosta³ych budynkach mo¿e byæ stosowana wentylacja grawitacyjna. Strumieñ powietrza zewnêtrznego doprowadzonego do pomieszczeñ powinien odpowiadaæ wymaganiom Polskiej Normy dotycz±cej wentylacji, przy czym w mieszkaniach strumieñ ten powinien wynikaæ z wielko¶ci strumienia powietrza wywiewanego, lecz byæ nie mniejszy ni¿ 20 m kw./ h na osobê. Przep³yw powietrza wentylacyjnego w mieszkaniach powinien odbywaæ siê z pokoi do pomieszczenia kuchennego lub wnêki kuchennej oraz do pomieszczeñ higieniczno-sanitarnych. W instalacji wentylacji i klimatyzacji nie nale¿y ³±czyæ ze sob± przewodów z pomieszczeñ o ró¿nych wymaganiach u¿ytkowych i sanitarno-zdrowotnych. Nie dotyczy to budynków jednorodzinnych i rekreacji indywidualnej. Polska Norma PN83/B-03430/Az3:2000 Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i u¿yteczno¶ci publicznej okre¶la szczegó³owo strumienie powietrza niezbêdne do wentylacji. Powinny one wynosiæ co najmniej: * dla kuchni z oknem zewnêtrznym, wyposa¿onej w kuchniê gazow± lub wêglow± – 70 m sze¶æ/ h, * dla kuchni z oknem zewnêtrznym, wyposa¿onej w kuchniê elektryczn± w mieszkaniu dla 3 osób – 30 m sze¶æ/ h, * w mieszkaniu dla wiêcej ni¿ 3 osób – 50 m sze¶æ/ h, dla kuchni bez okna zewnêtrznego lub dla wnêki wyposa¿onej w kuchniê elektryczn± – 50 m sze¶æ/ h.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,479,464 unikalnych wizyt