Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
· Na niedzielę 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2015.03.27] Kwiecień plecień…
W środę po najbliższej niedzieli rozpoczyna się kwiecień. A kwiecień, to dla wielu wędkarzy rozpoczęcie nowego sezonu. Co prawda, stare polskie porzekadło głosi, że kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata. I tak chyba jest rzeczywiście. Bywało przecież, że pierwszego kwietnia, w dniu inauguracji wędkowania na nowohuckim zalewie przy ul. Bulwarowej, wędkarze wyciągali z tej wody po komplecie karpi, a bywało i tak, że pierwszego kwietnia nowohucki zalew skuty był jeszcze lodem i z łowieniem karpi trzeba było poczekać.
Kwiecień jest kapryśny. Jeśli chodzi o długość dnia to, pod koniec kwietnia trwa on 15 godzin, czyli tyle samo ile trwa dzień z przełomu sierpnia i września. Ale jeśli chodzi o temperaturę, to w kwietniu jest gorzej – średnia dla tego miesiąca wynosi przeciętnie ok. 7 stopni Celsjusza. A więc kwietniowa temperatura bardziej przypomina temperatury z końca jesieni niż z końca lata. Ale jest coś, co kwietniowi daje pewną przewagę – w przeciwieństwie do września czy października, temperatura wody stopniowo podnosi się, a nie opada. A jest to okoliczność dla ryb niezwykle ważna. W ciągu miesiąca w rzekach woda podgrzewa się od 6 do 12 stopni, a w zbiornikach z wodą stojącą, na płyciznach, czy w starorzeczach, osiąga jeszcze wyższe temperatury. Z dna stawów, jezior i starorzeczy odbijają młode pędy roślin wodnych. A gdy pochylimy się nad skrajem rzeki po stronie przeciwnej do słońca, na gołym stoku koryta zobaczymy roje ruchliwych małych zwierzątek. Z milionów złożonej ikry wylęgają się rybie larwy, czasami pożerane nawet przez własnych rodziców. Wre życie.
W kwietniu zupełnie przyzwoicie zaczyna żerować płoć (medalowe okazy tej ryby były łowione nawet pod koniec ciepłego marca). Wielu znawców tej ryby twierdzi, że właśnie wiosenne miesiące, kwiecień i maj, są najlepszym czasem połowów tej ryby. W lecie płoć, zwłaszcza duża, bierze o wiele słabiej na skutek obficie występującego o tej porze roku pokarmu w zbiornikach wodnych. Drugi dobry okres jej żerowania przypada na połowę sierpnia i wrzesień. Dla wędkarza ważne jest i to, że zarówno na wiosnę jak i jesienią płoć żeruje bez przerwy cały dzień.
Stosunek wielu wędkarzy do płoci można określić jako ambiwalentny. Najczęściej można usłyszeć trochę pogardliwe zdrobnienie – płotka. I najczęściej w siatach wędkarzy znaleźć można płotki – piętnasto, góra dwudziestocentymetrowe. Czasami poprzetykane krąpiami czy niewielkimi leszczami. Takich płotek nałapać nie sztuka. Ale złowić prawdziwą płoć, taką na medal, to już nie takie proste. A ryba to wyjątkowej urody – prawdziwy koral oprawiony w srebro (tak pisał o niej w jednej ze swoich książek Wacław Strzelecki). Czerwone tęczówki, szara płetwa ogonowa lekko tylko muśnięta bladą czerwienią, gorąco czerwone płetwy parzyste i taka sama płetwa odbytowa. Pełna elegancja.
Rekordowa płoć została złowiona przez Tadeusza Szkaradka z Warszawy w roku 1963. Ryba mierzyła 53 centymetry długości ważąc 2,20 kg. O ile wiem, rekord ten do dzisiaj nie został pobity. Ale wszystko przed nami. Może gdzieś czeka na nas rekordowa płoć: w zbiorniku rożnowskim, w jeziorach mazurskich, w Wiśle czy w którym ze zbiorników w Przylasku Rusieckim. Kto wie?
Jakub Kleń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,442,237 unikalnych wizyt