Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2015.03.27] Darowizna po ¶mierci mocodawcy
Moi rodzice byli posiadaczami dzia³ki, któr± postanowili podzieliæ na trzy równe czê¶ci, daj±c po 1/ 3 ka¿demu z trojga rodzeñstwa. Dwóm moim siostrom uczynili to osobi¶cie w formie notarialnej, a mnie postanowili dokonaæ darowizny za po¶rednictwem jednej z dwóch moich sióstr, czyni±c j± swoim pe³nomocnikiem do zawarcia umowy darowizny, na mocy której oni – jako rodzice – daruj± mi, jako synowi 1/ 3 dzia³ki. W 1996 roku zmar³ nasz ojciec. W 1998 roku moja siostra sporz±dzi³a przed notariuszem umowê darowizny, o¶wiadczaj±c, ¿e rodzice na zasadach wspó³w³asno¶ci ustawowej s± w³a¶cicielami dzia³ki, a ona – jako ich pe³nomocnik – zgodnie z ich wol± czyni mnie obdarowanym. W 2003 roku umiera matka, a ja postanawiam sprzedaæ moj± dzia³kê. W tym momencie moja siostra pe³nomocniczka ¿±da ode mnie po³owy zysku ze sprzeda¿y, twierdz±c, ¿e z chwil± ¶mierci ojca darowizna straci³a moc prawn±. W pe³nomocnictwie rodziców dla siostry z 1993 roku nie jest zaznaczone, i¿ obowi±zuje ono tak¿e po ¶mierci którego¶ z nich. Druga z sióstr jest przekonana, ¿e darowizna dla mnie zosta³a dokonana zgodnie z prawem. Jak rozwi±zaæ ten problem?

W opisanym stanie faktycznym ¿±danie zg³oszone przez Pana siostrê nie ma ¿adnych podstaw prawnych, natomiast odrêbn± kwesti± jest to, czy po ¶mierci ojca mia³a ona umocowanie do dokonania na Pana rzecz darowizny. Zgodnie z tre¶ci± art. 101 § 2 Kodeksu cywilnego, „umocowanie wygasa ze ¶mierci± mocodawcy lub pe³nomocnika, chyba ¿e w pe³nomocnictwie inaczej zastrze¿ono z przyczyn uzasadnionych tre¶ci± stosunku prawnego bêd±cego podstaw± pe³nomocnictwa”. Wedle tre¶ci art. 105 k.c., „je¿eli pe³nomocnik po wyga¶niêciu umocowania dokona w imieniu mocodawcy czynno¶ci prawnej w granicach pierwotnego umocowania, czynno¶æ prawna jest wa¿na, chyba ¿e druga strona o wyga¶niêciu umocowania wiedzia³a lub z ³atwo¶ci± mog³a siê dowiedzieæ”. W tym miejscu nale¿y przytoczyæ jeden z wyroków S±du Najwy¿szego (z dnia 15 maja 2002 r., sygn. II CKN 723/00), wedle którego brak znajomo¶ci prawa co do przyczyn wyga¶niêcia umocowania nie stanowi okoliczno¶ci wy³±czaj±cej przyjêcie, ¿e strona mog³a z ³atwo¶ci± dowiedzieæ siê o ¶mierci mocodawcy. Je¶li zatem w dacie zawierania umowy darowizny wiedzia³ Pan o ¶mierci ojca, to dokonana przez siostrê po ¶mierci ojca darowizna z maj±tku wspólnego rodziców jest niewa¿na.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,480,593 unikalnych wizyt