Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2014.12.19] Grudniowe wêdkowanie
Grudzieñ nie jest miesi±cem przyjaznym dla wêdkuj±cych, którzy najczê¶ciej spêdzaj± go w barach, klubach i w Domach Wêdkarza, gdzie przy szklaneczce czego¶ rozgrzewaj±cego rozprawiaj± o minionych sezonach i snuj± plany na sezon przysz³y. Ale dopóki woda nie zamarznie, najbardziej wytrwali nie odstawiaj± wêdki do k±ta i nie rezygnuj± z po³owów.
Jest kilka gatunków ryb zimnolubnych, którym niska temperatura wody nie przeszkadza. W¶ród nich palmê pierwszeñstwa dzier¿y miêtus, tyle tylko, ¿e od kilkunastu lat, od 1 grudnia ryba ta wchodzi w okres ochronny, wiêc o ³owieniu jej na wêdkê nie mo¿e byæ mowy. S± te¿ takie gatunki, jak karp, lin, kara¶ czy wêgorz, które zapadaj± w zimowe odrêtwienie i z³owienie ich o tej porze roku graniczy z cudem (chocia¿, jak powszechnie wiadomo, cuda te¿ siê zdarzaj±). Inne gatunki, jak leszcz, kr±p, p³oæ, okoñ, sandacz czy szczupak, oszczêdzaj± co prawda energiê, ich funkcje ¿yciowe ulegaj± wyra¼nemu spowolnieniu, ale pomimo to nadal szukaj± po¿ywienia i takich miejsc, w których panuj± najlepsze warunki tlenowe, ¶wietlne i pokarmowe.
Udanym po³owom gruntowym sprzyjaj± czêste zmiany ³owiska. O zasiadkach, które znamy z miesiêcy letnich, mo¿emy zapomnieæ. Warto spróbowaæ ³owiæ w strefie przybrze¿nej, gdzie w¶ród obumar³ej ro¶linno¶ci ryby spodziewaj± siê znale¼æ po¿ywienie. Je¿eli ryba nie bierze po podsypaniu sk±pej garstki zanêty, nale¿y bez ¿alu zmieniæ stanowisko.
W wolnych od lodu rzekach, w miejscach o wolniejszym nurcie, oprócz p³oci, kr±pi czy leszczy ³owiæ mo¿na ¶winki i klenie. Do po³owu mo¿na zastosowaæ popularn± przystawkê ze sp³awikiem. Natomiast na gruntówkê z ¿ywcem lub filetem, skrzep³± krwi± lub zwierzêcymi jelitami na haczyku, warto zapolowaæ na sandacza – zw³aszcza po zapadniêciu zmroku, który w po³owie grudnia zapada do¶æ wcze¶nie. O godzinie czwartej po po³udniu jest ju¿ przecie¿ ciemno.
Przej¶ciowe przymrozki nie przeszkadzaj± wêdkowaniu. Dobre nadzieje rokuje zimowe blade s³oñce, które sprzyja o¿ywieniu siê ryb. Podobnie jak w innych porach roku, niekorzystne s± natomiast gwa³towne zmiany pogody - ¶nieg, deszcz czy nag³e spadki temperatury lub ci¶nienia.
Warto pamiêtaæ, ¿e o tej porze roku zdecydowan± przewagê maj± przynêty i zanêty pochodzenia zwierzêcego, a wszystkie elementy zestawu sp³awikowego (o ile ³owimy u¿ywaj±c sp³awika) powinny byæ delikatne i czu³e, umo¿liwiaj±ce natychmiastowe zaciêcie. Brania leszcza czy p³oci s± teraz czêsto ledwie dostrzegalne.
Grudzieñ bywa niekiedy okre¶lany równie¿ jako „spinningowe ostatki”. Przede wszystkim dlatego, ¿e od 1 stycznia zaczyna obowi±zywaæ okres ochronny zarówno dla szczupaka jak i dla sandacza. Ale warunki do stosowania tej metody w grudniu s± do¶æ trudne. Obmarzaj± przelotki, szybko przeciera siê ¿y³ka. Jednak prawdopodobieñstwo z³owienia szczupaka czy sandacza wcale nie jest takie ma³e. Niestety o wiele gorzej ¿eruje o tej porze roku okoñ.
Skuteczno¶æ sztucznych przynêt na sandacza i na szczupaka mo¿na w tym trudnym okresie zwiêkszyæ, zak³adaj±c na grot kotwiczki, niewielk± martw± rybkê lub cienki, w±ski (ale za to ze skórka i ³usk±) filecik.
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,464,380 unikalnych wizyt