Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2006.06.13] Droga na wschód
Od kilkunastu miesiêcy Polska coraz mocniej anga¿uje siê w sprawê przybli¿ania mo¿liwo¶ci przyst±pienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Nie ma w±tpliwo¶ci, ¿e Polska ma w tym swój wa¿ny interes: uwolnienie Ukrainy od rosyjskich wp³ywów pogrzebie rosyjskie marzenia o odbudowie imperium, a równocze¶nie uczyni z Polski naturalny pomost miêdzy Europ±, a ogromnym rynkiem ukraiñskim. Przy tej okazji zyska³by równie¿ Kraków, przez który prowadzi³yby drogi tranzytu z Zachodu ku ukraiñskiej granicy. Nikogo nie trzeba przekonywaæ, jak atrakcyjna dla turystów z Niemiec czy Francji sta³aby siê Ukraina, gdyby poprawi³y siê mo¿liwo¶ci dojazdu, a tak¿e standard us³ug turystycznych w Kijowie, we Lwowie czy w Karpatach. Wiêkszo¶æ z tych turystów, którzy wybraliby podró¿ samochodem, autokarem lub poci±giem, przeje¿d¿a³aby przez Kraków, a wielu z nich po drodze zatrzyma³oby siê przynajmniej na dzieñ lub dwa w naszych hotelach.
Jednak obecna sytuacja na ukraiñskiej granicy nie nastraja optymistycznie. Naszym wschodnim s±siadom wiele jeszcze brakuje, aby spe³niæ najbardziej elementarne warunki, stawiane kandydatom do Unii. Wielogodzinne oczekiwanie na ukraiñskiej granicy, nie tylko TIR-ów, ale tak¿e aut osobowych, z³a organizacja pracy ukraiñskich s³u¿b granicznych, fatalne warunki sanitarne dla oczekuj±cych w kolejkach – to wszystko sprawia, ¿e nawet, gdy tury¶ci zapuszcz± siê w te strony, to na pewno wiêcej nie wróc±, a wszystkich znajomych zniechêc± do pomys³u udania siê na Ukrainê. T³umy handlarzy, oczekuj±cych na granicznym przej¶ciu, przypominaj± sytuacjê sprzed lat kilkunastu, gdy podobnie wygl±da³a nasza granica z Niemcami.
Stan dróg, katastrofalny u nas, a szczególnie ponuro prezentuj±cy siê w Krakowie, wydaje siê byæ ca³kiem przyzwoitym, gdy tylko przekroczy siê ukraiñsk± granicê. Gdy dodaæ do tego komunikacyjny chaos, panuj±cy na ulicach i drogach, a tak¿e op³akany stan wiêkszo¶ci poruszaj±cych siê tam pojazdów, to jest oczywiste, ¿e stres, na jaki nara¿a siê kierowca samochodu, ryzykuj±cy wyprawê np. do Lwowa, zniechêci go na wiele lat do powtarzania takiego wyczynu.
Równocze¶nie widaæ jednak, ¿e mimo katastrofalnego bezrobocia, Ukraina rozwija siê i cywilizuje. Jednym z najpowa¿niejszych problemów przysz³ej integracji z Europ±, bêdzie problem Ukraiñców, poszukuj±cych pracy w bogatych pañstwach Zachodu. Jednak na pewno dla Europy nie bêdzie to decyzja tak ryzykowna, jak przyjêcie muzu³mañskiej Turcji, oznaczaj±ce dalsz± inwazjê islamu na europejskie miasta.
Dla nas ciekawe jest równie¿ pytanie, jak zachowaj± siê Polacy, gdy na Ukrainie otworz± siê mo¿liwo¶ci zak³adania firm, kupowania nieruchomo¶ci czy inwestowania w us³ugi turystyczne. Czy Polacy pojawi± siê na Ukrainie tak licznie, jak Niemcy na nale¿±cym niegdy¶ do nich Pomorzu? Czy liczba Polaków mieszkaj±cych we Lwowie czy na Podolu zacznie rosn±æ, podczas gdy obecnie systematycznie spada? I jak na taki proces zareaguj± ukraiñscy politycy, a w¶ród nich nacjonali¶ci, szczególnie wp³ywowi na terenach przed wojn± nale¿±cych do Polski?
W ka¿dym razie Polska i Polacy powinni dzia³aæ na rzecz zbli¿enia z Ukrain±, nie zra¿aj±c siê przej¶ciowymi trudno¶ciami. Na pewno przeszkod± nie mo¿e pozostawaæ historia i dlatego nale¿y temperowaæ emocje, pojawiaj±ce siê zreszt± po obu stronach granicy. Przyk³ad rozwi±zania napiêæ i konfliktów polsko-niemieckich pokazuje, ¿e znacznie ³atwiejsze do przeprowadzenia zbli¿enie polsko-ukraiñskie nie tylko jest mo¿liwe, ale wrêcz pilnie potrzebne.
Ryszard Terlecki
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,476,768 unikalnych wizyt