Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2005.06.30] Rocznicowe lato
Rocznicowe lato
W ostatni± sobotê, 25 czerwca odby³a siê w Mielcu inauguracja obchodów 25-tej rocznicy powstania „Solidarno¶ci”. Dlaczego w Mielcu? Poniewa¿ w³a¶nie tu, æwieræ wieku temu, po wprowadzonej poprzedniego dnia podwy¿ce cen niektórych gatunków miêsa i wêdlin, 1 lipca 1980 roku robotnicy og³osili strajk protestacyjny. Ten strajk zapocz±tkowa³ falê wydarzeñ, która dziewiêæ lat pó¼niej zmiot³a komunistyczne re¿imy z mapy Europy.
Strajk w Wytwórni Sprzêtu Komunikacyjnego w Mielcu nie by³ jedynym tego dnia protestem w Polsce. Przerwali pracê tak¿e robotnicy podwarszawskiego „Ursusa”, poznañskiego „Pometu”, sanockiego „Autosanu”, tarnowskiego „Ponaru”. W³adze PRL, przestraszone skal± strajków, ograniczy³y podwy¿kê cen i zgodzi³y siê na podniesienie wynagrodzeñ strajkuj±cym za³ogom.
Strajki trwa³y jednak nadal i b³yskawicznie przenosi³y siê z zak³adu do zak³adu. W samym tylko lipcu objê³y 177 przedsiêbiorstw i ponad 80 tysiêcy pracowników. Najwiêkszy zasiêg mia³ strajk powszechny w województwie lubelskim od 8 do 24 lipca, rozpoczêty przerwaniem pracy przez za³ogê Wytwórni Sprzêtu Komunikacyjnego w ¦widniku. Lipcowe strajki przygotowa³y grunt pod kolejne protesty w sierpniu, które przerodzi³y siê w strajk powszechny na Wybrze¿u oraz strajki w setkach zak³adów, w tym w kopalniach Górnego ¦l±ska. Komunistyczny rz±d, obawiaj±c siê powszechnego powstania, przysta³ na podpisanie porozumieñ ze strajkuj±cymi oraz zgodzi³ siê na utworzenie niezale¿nych zwi±zków zawodowych. Dziêki porozumieniu podpisanemu 31 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdañskiej – powsta³a „Solidarno¶æ”, pierwsza od prawie pó³ wieku legalna organizacja, niezale¿na od monopolu w³adzy partii komunistycznej.
Podczas mieleckiej uroczysto¶ci wiele mówiono o historii. Zwi±zkowi przywódcy przypominali zmar³ych dzia³aczy, okoliczno¶ciowe medale wrêczono osobom zas³u¿onym dla powstania „Solidarno¶ci” i jej przetrwania w latach stanu wojennego. Obecni byli wszyscy dotychczasowi przewodnicz±cy w³adz regionalnych, a Antoniego Kopaczewskiego, pierwszego szefa Zarz±du Regionu w Rzeszowie, nagrodzono d³ugotrwa³± owacj±. Przedstawiciele Instytutu Pamiêci Narodowej przedstawili krótkie referaty, po przerwie zebranych zabawia³ Jan Pietrzak. Ale na korytarzach mieleckiego Domu Kultury, gdzie odbywa³a siê uroczysto¶æ, wiele mówiono nie tylko o przesz³o¶ci, ale tak¿e o obecnej sytuacji „Solidarno¶ci”.
Wprawdzie Marian Krzaklewski, którego poproszono o krótkie przemówienie, przekonywa³ do podjêcia jeszcze jednej próby poderwania zwi±zku do kampanii politycznej, przewa¿a³y g³osy o konieczno¶ci ograniczenia siê do spraw zwi±zkowych. Trudno nie pamiêtaæ o katastrofie Akcji Wyborczej Solidarno¶æ, której rz±d uwa¿any by³ za nieudolny i niekompetentny, od tego czasu okaza³o siê jednak, ¿e z³odziejstwo i korupcja zafundowane pod w³adz± SLD ka¿± zweryfikowaæ tamte oceny. Jerzy Buzek nie okaza³ siê premierem na miarê marzeñ Polaków, ale to co po nim zaprezentowali Miller i Belka, uczyni³o z niego jednego z najpopularniejszych polityków (otrzyma³ w skali kraju najwiêcej g³osów w wyborach do Europarlamentu). Czy wiêc rzeczywi¶cie „Solidarno¶æ” powinna uchyliæ siê od udzia³u w najbli¿szych wyborach, tym bardziej, ¿e postkomuni¶ci znów znale¼li siê na dnie politycznego upadku? W strukturach zwi±zkowych s± zwolennicy zarówno PiS-u, PO jak i LPR-u, kogo wiêc Zwi±zek powinien poprzeæ w wy¶cigu do Sejmu i Senatu? Na wystawienie w³asnej reprezentacji jest ju¿ za pó¼no, wszystko co mo¿na teraz osi±gn±æ, to umie¶ciæ swoich przedstawicieli na listach jednej z partii. Czy „Solidarno¶æ” zdecyduje siê jeszcze raz wróciæ do polityki?
Ryszard Terlecki
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,439,732 unikalnych wizyt