Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.19] Parę sł...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielę 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2012.07.12] Trzeba instalować i legalizować wodomierze
Proszę o podanie przepisów dotyczących wodomierzy. W szczególności: Czy obowiązujące przepisy nakładają obowiązek instalowania oraz legalizacji wodomierzy lokalowych? Czy wodomierz w lokalu jest tylko podzielnikiem kosztów z tytułu rozliczania wody i nie ma potrzeby okresowego legalizowania? Czy współwłaściciele nieruchomości mogą zdecydować o demontażu wodomierzy lokalowych i rozliczaniu zużycia wody w formie ryczałtu na podstawie stanu wodomierza głównego, będącego granicą odpowiedzialności dostawcy wody?

Obowiązek wyposażenia lokali w budynkach mieszkalnych wielolokalowych w urządzenia umożliwiające określanie ilości dostarczanej wody do danego lokalu, czyli wodomierze lokalowe, nakładają przepisy wykonawcze (rozporządzenia) do Prawa budowlanego ustanawiające warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki. W rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku (Dz. U. Nr 75, poz. 690) wymóg ten określają przepisy § 121 ust. 2. Ustawa z 11 maja 2001 roku Prawo o miarach (tekst. jedn. Dz. U. z 2004 roku Nr 243), a w szczególności art. 6 oraz art. 8 ust. 1, jednoznacznie wskazuje, iż przy pobieraniu opłat i innych należności powinny być stosowane przyrządy pomiarowe podlegające prawnej kontroli metrologicznej.
Wymóg poddawania kontroli metrologicznej wodomierzy przeznaczonych do pomiaru objętości wody czystej, zimnej lub podgrzewanej, zużywanej w gospodarstwach domowych wynika z rozporządzenia ministra gospodarki z 27 grudnia 2007 roku w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli (Dz. U. z 2008 roku Nr 3, poz. 13), a w szczególności § 6.
Obowiązek dokonywania rozliczeń usługi zbiorowego dostarczania wody i odbioru ścieków na podstawie wskazań wodomierza głównego nieruchomości wynika z przepisów art. 27 ustawy z 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (tekst jedn. Dz. U. z 2006 roku Nr 123, późn. zm.).
Jednocześnie należy mieć na uwadze, iż przepisy ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków stanowią o konieczności uwzględniania w rozliczeniach faktu występowania różnic pomiędzy sumą wskazań wodomierzy lokalowych a wskazaniami wodomierza głównego budynku, zarówno w przypadku rozliczania z usługodawcą tej usługi przez zarządcę budynku wielolokalowego, jak i w przypadku rozliczania tej usługi bezpośrednio przez usługodawcę z użytkownikami poszczególnych lokali.
Na właścicielu lub zarządcy budynku ciąży obowiązek zarówno ustalania metody rozliczania różnicy (art. 26 ust. 3 ww. ustawy z 1 czerwca 2001 roku), jak i jej rozliczania (art. 6 ust. 5 oraz 6 pkt 4).
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,479,264 unikalnych wizyt