Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] ¦wiêtuj...
· Na niedzielê 31 marc...
· [2024.03.29] ¦wi±tec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2012.03.22] Zwrot darowizny
W jakich przypadkach matka mo¿e cofn±æ darowiznê?

Odpowied¼ zale¿y od wielu czynników. W przypadku darowizny jeszcze niewykonanej, zgodnie z art. 896 Kodeksu cywilnego, darczyñca mo¿e j± odwo³aæ, "je¿eli po zawarciu umowy jego stan maj±tkowy uleg³ takiej zmianie, ¿e wykonanie darowizny nie mo¿e nast±piæ bez uszczerbku dla jego w³asnego utrzymania odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb albo bez uszczerbku dla ci±¿±cych na nim ustawowych obowi±zków alimentacyjnych".
Gdy darowizna zosta³a ju¿ wykonana, to zgodnie z art. 897 k.c., "je¿eli (...) darczyñca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowi±zek, w granicach istniej±cego jeszcze wzbogacenia, dostarczaæ darczyñcy ¶rodków, których mu brak do utrzymania odpowiadaj±cego jego usprawiedliwionym potrzebom albo do wype³nienia ci±¿±cych na nim ustawowych obowi±zków alimentacyjnych. Obdarowany mo¿e jednak zwolniæ siê od tego obowi±zku, zwracaj±c darczyñcy warto¶æ wzbogacenia".
Na podstawie art. 898 par. 1 k.c. "darczyñca mo¿e odwo³aæ darowiznê nawet ju¿ wykonan±, je¿eli obdarowany dopu¶ci³ siê wzglêdem niego ra¿±cej niewdziêczno¶ci". Darowizna nie mo¿e byæ odwo³ana z powodu niewdziêczno¶ci, je¿eli darczyñca obdarowanemu przebaczy³ (art. 899 par. 1 k.c.), ani po up³ywie roku od dnia, w którym uprawniony do odwo³ania dowiedzia³ siê o niewdziêczno¶ci obdarowanego (art. 899 par. 3 k.c.).
Odwo³anie darowizny nastêpuje przez o¶wiadczenie z³o¿one obdarowanemu na pi¶mie, ale w przypadku darowizny nieruchomo¶ci stwarza jedynie obowi±zek zwrotu przedmiotu darowizny. W braku porozumienia co do umownego zwrotnego przeniesienia w³asno¶ci konieczne jest wytoczenie powództwa o z³o¿enie o¶wiadczenia woli o takim przeniesieniu; prawomocne orzeczenie s±du stwierdzaj±ce obowi±zek jego z³o¿enia zastêpuje takie o¶wiadczenie.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,217,795 unikalnych wizyt