Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] ¦wiêtuj...
· Na niedzielê 31 marc...
· [2024.03.29] ¦wi±tec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2012.01.06] Darowizna i cz³onkostwo w spó³dzielni
Ze znajomo¶ci± prawa spó³dzielczego nie jest dobrze. Stwierdzam to nie tylko na w³asnym przyk³adzie, bo pyta³em o pewne sprawy wielu spó³dzielców, a równie¿ urzêdniczki w spó³dzielni. Odpowiedzi by³y sprzeczne. Pytam wiêc o sprawy ustania cz³onkostwa. Jestem cz³onkiem spó³dzielni mieszkaniowej od 40 lat i posiadam spó³dzielcze prawo w³asno¶ciowe do lokalu, w którym mieszkam. Chcê to mieszkanie przekazaæ synowi w formie aktu darowizny. Czy w momencie darowania tracê swoje cz³onkostwo w tej spó³dzielni? Czy mogê byæ cz³onkiem dalej bez prawa do lokalu? W lokalu dalej bêdê mieszka³ i go utrzymywa³. Je¿eli zachowam cz³onkostwo i mój syn z³o¿y deklaracjê cz³onkowsk±, to czy na walnym zgromadzeniu bêdziemy mieli dwa g³osy?

Sprawy cz³onkostwa spó³dzielni reguluje art. 3. Ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spó³dzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z nim cz³onkiem spó³dzielni mo¿e byæ osoba fizyczna, choæby nie mia³a zdolno¶ci prawnych lub mia³a ograniczon± zdolno¶æ do czynno¶ci prawnych. Cz³onkami spó³dzielni mog± byæ oboje ma³¿onkowie, choæby spó³dzielcze prawo do lokalu albo prawo odrêbnej w³asno¶ci lokalu przys³ugiwa³o tylko jednemu z nich. Ma³¿onkowi cz³onka przys³uguje roszczenie o przyjêcie w poczet cz³onków spó³dzielni. Cz³onkiem spó³dzielni mo¿e byæ osoba prawna, jednak¿e takiej osobie nie przys³uguje spó³dzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Je¿eli prawo odrêbnej w³asno¶ci lokalu albo spó³dzielcze w³asno¶ciowe prawo do lokalu nale¿y do kilku osób, cz³onkiem spó³dzielni jest tylko jedna z nich, chyba ¿e przys³uguje ono wspólnie ma³¿onkom. Ponadto art. 4. ustawy przewiduje, ¿e cz³onkiem spó³dzielni mo¿e byæ osoba oczekuj±ca na lokal. Mo¿na tak¿e byæ w³a¶cicielem lokalu w zasobach spó³dzielczych nie bêd±c cz³onkiem spó³dzielni (ust. 4). Chocia¿ w ustawie nie ma stwierdzenia, ¿e cz³onkiem spó³dzielni nie mo¿e byæ osoba nieposiadaj±ca prawa do lokalu ani niebêd±ca ma³¿onkiem cz³onka, to jednak z art. 3. ust. 5. mówi±cego, ¿e w przypadku gdy w³asno¶ciowe prawo do lokalu nale¿y do kilku osób, cz³onkiem spó³dzielni jest tylko jedna z nich, wynika wyra¼nie, ¿e cz³onkostwo spó³dzielni zwi±zane jest nierozerwalnie z prawem do lokalu spó³dzielczego (lub z ekspektatyw± lokalu). Wynika zeñ tak¿e, ¿e z prawem do jednego lokalu zwi±zane jest prawo do bycia cz³onkiem tylko jednej osoby (z wyj±tkiem ma³¿onków).
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,218,473 unikalnych wizyt