Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
· Na niedzielę 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2011.10.20] Odłączyć wodę dłużnikowi
Na podstawie jakiego przepisu prawa członkowie wspólnoty muszą płacić zobowiązania (prąd, woda, śmieci, wszelkie naprawy) za nie płacącego sąsiada? Wszelkie zabiegi (przypominanie, wezwania do zapłaty, tryb upominawczy) są nieskuteczne. Bezczelnie zachowuje się w stylu: “bo co mi zrobicie?”. Owszem, można doprowadzić do licytacji mieszkania, ale ile to trwa? Lata całe. Dlaczego sąsiedzi muszą płacić za dłużnika? Dlaczego nie można dłużnikom np. odłączyć chociaż wody?

Ustawa z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków mówi m.in., że:
Art. 8. 1. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może odciąć dostawę wody lub zamknąć przyłącze kanalizacyjne, jeżeli:
1) przyłącze wykonano niezgodnie z przepisami prawa,
2) odbiorca usług nie uiścił opłat za pełne dwa okresy obrachunkowe następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległej opłaty,
3) jakość ścieków nie spełnia wymogów,
4) został stwierdzony nielegalny pobór wody, jak również przy celowo uszkodzonych albo pominiętych wodomierzach lub urządzeniach pomiarowych.
2. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, które odcięło dostawę wody, jest obowiązane do równoczesnego udostępnienia zastępczego punktu poboru wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i poinformowania o możliwościach korzystania z tego punktu.
3. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne o zamiarze odcięcia dostawy wody lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego oraz o miejscach i sposobie udostępniania zastępczych punktów poboru wody zawiadamia powiatowego inspektora sanitarnego, zarząd gminy oraz odbiorcę usług co najmniej na 20 dni przed planowanym terminem odcięcia dostaw wody lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego.
Wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa lub inny właściciel budynku wielolokalowego, choć nie jest przedsiębiorstwem wod-kan, to jednak pełni funkcję dostawcy wody do lokali w swoim budynku. Może więc zastosować powyższe przepisy per analogiam. Musi jednak zapewnić możliwość poboru zimnej wody np. z punktu czerpalnego w piwnicy lub na zewnątrz budynku.
Z innymi mediami jest pod względem prawnym łatwiej - nie ma analogicznego obowiązku. Może być jednak trudniej z technicznego punktu widzenia, np. w przypadku dostawy ciepła do grzejników pionem zasilającym wiele lokali. Ale nawet w nowych instalacjach, gdy pion c.o. jest na klatce schodowej skąd lokal jest zasilany poprzez ciepłomierz i rozdzielacz, nie można całkowicie wyłączyć ogrzewania lokalu (możliwość szkód w wyniku zamarznięcia instalacji wody, czy też nadmierne wychłodzenie lokali przyległych). W takich przypadkach ogrzewanie lokalu powinno być jedynie ograniczone (przez zdławienie przepływu czynnika). Inne instalacje można odcinać bez ograniczeń, jeżeli tylko rozwiązania techniczne w budynku na takie odcięcie pozwalają.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,441,668 unikalnych wizyt